Bécs;kultúrpolitika;

- Központi segítséget sürgetnek az osztrák színházak

Bár az ausztriai közgyűjtemények szigorú óvintézkedések mellett újra kinyithatnak pénteken, az osztrák kulturális szférában nagy az elégedetlenség.

Hétszázmillió eurót kapnak az osztrák közhasznú szervezetek, amelyek közé számos kulturális intézmény tartozik – jelentette be vasárnap az osztrák zöld párt elnöke, Werner Kogler alkancellár, hozzátéve: a nagyobb kulturális intézmények, színházak esetében egyéni támogatási megállapodások fognak születni. A politikus nyugtatásnak szánta a nem részletezett összeg megnevezését, csitítani a mintegy kétszázezer kulturális dolgozó háborgását.

Az elégedetlenség nem csupán annak szól, hogy az Ausztriában amúgy kiemelten kezelt kulturális szféra – színházak, operák, zenei intézmények, mozik – egyelőre nem kap elegendő pénzügyi támogatást a koronavírus okozta károkkal szemben, csak kis összegű segélyeket.

Átfogó központi intézkedések sem készültek még el az intézmények jelenlegi és jövendő működésére vonatkozóan. A helyzet annyira súlyos, hogy a bécsi polgármester, Michael Ludwig nyílt levelet tett közzé kedden a sajtóban azzal a címmel, hogy a művészek perspektívát igényelnek. „Nincs irányvonal, időkeret, a kulturális életet bizonytalanság jellemzi, senki sem tudja, hogyan tovább. A túlélés a kérdés, a kulturális szektor egészének jövője”. Nem csupán az ősszel helyhatósági választások elé néző polgármester aktivizálódott, vezető színészek, színházi rendezők, nyári programok intendánsai fordulnak nyílt levében Sebastian Kurz kancellárhoz és illetékeseihez, hogy a vendéglátáshoz, a kereskedelemhez, és más ágazatokhoz hasonlóan részesüljenek „gondozásban”.

A művészeti élet a kormányon belül Ursula Lunacek zöld államtitkárhoz tartozik. Januárban kapta meg e bonyolult területnek a felügyeletét, előtte hosszú évekig az Európai Parlamentben volt képviselő, ahol az alelnökségig vitte. De kulturális kérdésekkel sosem foglalkozott, és még mindig csak a helyzet felmérésénél tart. Rengeteg bírálatot kap amiatt, hogy kellő koncepcióval mindmáig nem állt elő, a helyzet pedig kaotikus. Felróják neki: nem folytat hatásos lobbitevékenységet, nem kezdeményezi például a forgalmi adó ideiglenes csökkentését a színházi szakmában.

Lunacek elsősorban az egészségügyi hatóságokra mutogat, szerinte a szigorú fertőzésellenes intézkedések teszik szinte lehetetlenné az „indoor“, azaz nem kültéri rendezvények beindítását. Utóbbit főleg a bécsi kultúrpolitikusok szorgalmazzák. Eddig csupán annyi derült ki: a kőszínházi próbák május 18-án megkezdődhetnek, de egyszerre csak egy személlyel, társulati szinten júniustól indulhat a felkészülés. „Zenekarral, kórussal, a teljes technikával biztosan nem tudunk a jelenlegi előírások mellett főpróbát tartani” – hangoztatja Bogdan Roscic, a bécsi Állami Operaház új vezetője, aki azt sem tudja felbecsülni, hogy a szeptemberben induló évadban – turisták híján, járványveszélyben – hányan ülnek majd be a nézőtérre. „A Volskopernek 550 munkatársról kell gondoskodnia” – mondja a társulatot otthonról irányító gazdasági igazgató, Christoph Ladstatter, aki főleg a szerződéses munkatársak miatt aggódik – őket nem lehetett az államilag fizetett „Kurzarbeit” státuszba sorolni.

Mindenesetre Lunacek kedden bejelentette: szigorú óvintézkedések mellett pénteken kinyithatnak a múzeumok, a könyvtárak és a levéltárak is. A vendégeknek kötelezően szájmaszkot kell viselniük, a nem azonos háztartásban élőknek legalább egy méter távolságot kell tartaniuk egymás között, tíz négyzetméteren legfeljebb egy fő tartózkodhat.

Európától Amerikáig enyhítettek a jelölés szabályain.