Tájékoztatjuk ügyfeleinket, hogy 2020. május 1-jétől a csomagolási hulladék házhoz menő szelektív gyűjtésének gyakorisága havi 1 alkalomra módosul – számolt be kedden a 24.hu, hogy nemrég kilencvenegy hazai települést értesített erről a Duna-Tisza közi Hulladékgazdálkodási (DTKH) Nonprofit Kft. Korábban két hetente szállították el a szelektíven gyűjtött szemetet. A döntés több megyét is érint, de leginkább Pest megyében keltett felháborodást.
A 24.hu-nak nyilatkozó László Ferenc nagykőrösi önkormányzati képviselő szerint gyakran a kétheti ürítés is kevés volt, hamar megtelt a 120 literes kuka. – Ezután vagy zsákban gyűjtögeti tovább a lakosság a flakonokat, vagy egyszerűen kidobják a konyhai hulladékkal együtt a szemétbe, vagy ami még rosszabb, a faluszéli árokba hajítják – mondta László Ferenc, aki beszámolt a DTKH leveléről is, amelyben a koronavírus-járványra és a gazdasági körülményekre hivatkoznak.
– A kommunális hulladékszállítás biztonságos ellátása érdekében döntöttünk. Így megakadályozható, hogy „az esetleges tömeges megbetegedések munkaerő-problémákhoz és a közszolgáltatás ellátásának veszélyeztetéséhez vezessenek” – próbálta meg alátámasztani a szolgáltató, hogy miért is volt erre szerintük szükség, miközben a szemétdíj nem csökken. Ezt azzal magyarázzák, hogy „a lakosság a hulladékszállítási díjat a kuka űrtartalma alapján fizeti, a módosított szállítási gyakoriság pedig megegyezik a közszolgáltatók többsége által alkalmazott havi egyszeri alkalommal. – A közszolgáltatóra nem terhelhető rá az a többletköltség, hogy havi két alkalommal járja végig a települések utcáit ugyanazért a hulladékmennyiségért, ami havi egy alkalommal is begyűjthető – közölte a DTKH. Meg is rótták a lakosságot, mondván:
Érdekesség, hogy a térség több más településén ugyanakkor nem lesz változás: Újszilváson, Maglódon, Pécelen, Gyömrőn, Üllőn, Nyáregyházán, Ecseren, Kecskeméten és Cegléden a DTKH továbbra is kéthetente szállítja majd el a szelektív szemetet. Az ágazatban egyébként hosszú ideje probléma van amiatt, hogy a szolgáltatóknak jelentős tartozásuk halmozódott fel az alvállalkozóikkal szemben, azért mert nekik sem fizet, a kezdetek óta működési zavarokkal küszködő állami kukaholding.