korrupció;Izrael;Benjamin Netanjahu;tárgyalás;

2020-05-24 10:35:25

Kezdődik a korrupcióval vádolt Benjamin Netanjahu pere

Az ellenzék vezére szerint a per Izrael szégyene. Támogatói szerint az a gyalázat, hogy a miniszterelnököt bíróság elé állították.

Ártatlannak vallotta magát a bíróság előtt Benjamin Netanjahu vasárnap délután 15 órakor kezdődött perében Izrael történetének leghosszabb ideig hivatalban lévő miniszterelnöke. Az ötödik kormányát megalakító Likud vezér ellen három komoly korrupciós ügyben emelt vádat Áviháj Mandelblit főügyész, vesztegetés, csalás és bizalommal való visszaélés miatt.

A koronavírus-járvány miatt márciusról elnapolt per szintén egyedülálló Izrael történetében, hiszen mindeddig még sohasem állt bíróság előtt hivatalban lévő kormányfő. Netanjahu aligha vágyott az új rekordra, az ellene folyó eljárás kezdőnapján nem is akart megjelenni a bíróság előtt, ám erre vonatkozó kérelmét a Jeruzsálemi Kerületi Bíróság elutasította. A miniszterelnök védőügyvédjei hiába érveltek azzal, hogy csupán technikai jellegű az első meghallgatás, a vádlott védelme pedig, tisztségénél fogva nemcsak, hogy „egy vagyonba kerül”, hanem a járványügyi intézkedések betartása sem lehetséges a nagyszámú testőr szükségessége folytán, a bíróság hajthatatlannak bizonyult.

A testület elutasításának indoklása szerint a hatályos vonatkozó törvény előírja, hogy az alpereseknek jelen kell lenniük a velük szemben felhozott vádak felolvasásakor és személyesen nyilatkoznia kell arról, bűnösnek vagy ártatlannak vallja magát. Ez minden bűnügyi tárgyalásra érvényes, és nincs elfogadható indok arra, hogy a miniszterelnökre miért ne lenne az, érvelt a bíróság. Netanjahunak azt az érvelését is elutasították, hogy ő már elolvasta és megértette a vele szemben felhozott vádakat, így nincs szükség ártatlanságát nyilvánosan kijelentenie a bíróság előtt.

Leghűségesebb támogatóinak egy része fel is háborodott azon, hogy Netanjahura ugyanazon szabályok vonatkoznak, mint minden más izraeli halandóra és tiltakozásukat fejezték ki, „Bibi, a nemzet megmentőjének meghurcolása miatt”. A tárgyalás kezdete előtt már néhány órával a bíróság közelében gyülekezni is kezdtek a felháborodott Netanjahu hívek, így tiltakozva vezérük tárgyalása ellen. De érkeztek olyanok is, akik viszont „Bibi” ellen tüntettek. A rendőrség a bírósághoz vezető összes utat lezárta.

Eközben, közvetlenül a per kezdete előtt a Netanjahu-Gánc nemzeti egységkormány megtartotta első ülését. A Beni Gánc miniszterelnök-helyettes Netanjahuval kötött koalíciója következtében újra az ellenzék első számú vezetőjévé vált Jair Lapid, a Jes Atid párt elnöke is megszólalt a tárgyalás kezdete kapcsán. Ő úgy fogalmazott, hogy Netanjahu pere Izrael szégyene, Bibi pedig csak azért lehet most miniszterelnök, mert a knesszet tagok el sem tudták volna képzelni, hogy egy korrupcióval vádolt kormányfőben nincs annyi jóérzés, hogy lemondjon tisztségéről. (Amint arról többször a Népszava is beszámolt, az izraeli törvények szerint a minisztereknek azonnal kötelesek lemondani, ha vádat emelnek ellenük, de a jogszabály nem rendelkezik egy esetleges, miniszterelnök elleni vádemelés esetéről. Ám, ha a miniszterelnököt jogerősen elítélik, akkor le kell mondania.)

Netanjahu ügyében egy három fős, - két világ és egy vallásos tagból álló - bírói testület jár el, amelynek tagjait idén februárban jelölték ki. Az eljáró testület elnöke, Rivka Friedman-Feldman szekuláris bíró egyike volt azoknak, akik Ehud Olmert volt miniszterelnököt ugyancsak korrupció miatt letöltendő börtönbüntetésre ítélték a 2014-es fellebbviteli tárgyaláson. Olmert Netanjahu hivatali elődje volt, korrupciós tettét nem miniszterelnökként, hanem Jeruzsálem főpolgármestereként követte el.