Kövér László;jogsértés;

- Strasbourg: Kövér László jogsértően tiltott ki újságírókat a Parlamentből

Az Emberi Jogok Európai Bírósága annak kapcsán hozott ítéletet, hogy a házelnök hat újságírót határozatlan időre, jogorvoslati lehetőség nélkül tiltott ki az épületből.

Az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) kedden Strasbourgban egyhangú döntéssel kimondta, hogy Kövér László, az Országgyűlés elnöke megsértette hat magyar újságíró szólásszabadsághoz fűződő jogát, amikor 2016-ban kitiltotta őket a Parlamentből határozatlan időre – írja az Index.

Az újságírók 2016. április 25-én, egy hétfői ülésnapon azt kérdezték a Parlamentben a kormánypárti képviselőktől, mi a véleményük arról, hogy a Magyar Nemzeti Bank alapítványai közpénzmilliárdokat osztogattak a közvélemény tájékoztatása nélkül. Kövér László ezután kitiltotta a hvg.hu, a nol.hu, a 24.hu és az Index tudósítóit a Parlamentből arra hivatkozva, hogy az újságírók olyan helyen forgattak, ahol a házelnök szerint nem lett volna szabad.

Az Index megjegyezte, hogy az országgyűlési sajtótudósítás sajátos rendjét az mutatja a legjobban, hogy annak szabályait maga Kövér alkotta, ő bírálta el, hogy azokat valaki megszegte-e, ő döntött a szankciókról, és ugyanő döntött a szankcióról is. A döntés ellen pedig se Kövér Lászlónál, se bíróságon vagy más fórumon nem lehetett fellebbezni.

Mivel hazai jogorvoslatra nem volt lehetőségük, ezért az újságírók a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) segítségével a strasbourgi EJEB-hez fordultak. A TASZ beadványában előadta, hogy az indokolatlanul jogkorlátozó parlamenti sajtószabályzat működtetésével Magyarország megsértette az újságírók szólásszabadságát, a tisztességes eljáráshoz és a hatékony jogorvoslathoz való jogát, mivel nem dolgozhattak a közügyek megvitatásának legfontosabb helyszínén, a Parlamentben, jogorvoslattal sem élhettek.

A TASZ szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében azt írta, hogy az Emberi Jogok Európai Bírósága május 26-i ítéletében kimondta, hogy 

  • a házelnök döntése, amivel kitiltotta az újságírókat, nem tartalmazta a szükséges, a szólásszabadság védelmét szolgáló eljárási garanciákat.

  • Emellett a házelnök a kitiltás előtt nem vette figyelembe a döntésének potenciális következményeit, illetve az újságírók tudósításának fontosságát.

  • Ezen felül a kitiltott újságírók semmilyen formában nem vehettek részt az eljárásban, hiszen arról csak a főszerkesztőjüknek küldött levélből értesültek, utólag.

  • Az is jogsértő volt, hogy a kitiltott újságírók sem a házelnöki döntésből, sem pedig a szabályozásból nem tudták meg, hogy pontosan meddig nem léphetnek be újra a Parlamentbe, a későbbi regisztrációs kérelmeikre pedig semmilyen választ nem kaptak.

  • Végezetül pedig az újságírók számára semmilyen jogorvoslati lehetőséget nem biztosított a szabályozás.

A jogvédők hangsúlyozták, hogy a mai strasbourgi döntés azért is különösen fontos, mert az eset óta még súlyosabb korlátozásnak vetették alá a Parlamentben és a Képviselői Irodaházban dolgozó újságírókat, holott az országgyűlési képviselőknek mindenkor számot kell adniuk arról, hogyan végzik munkájukat.

A Magyar Zeneművészek és Táncművészek Szakszervezetének elnöke levélben kérte Gulyás Gergelyt a kérdéskör pontosítására.