MSZP;adomány;

A járvány elején megindult a pánikszerű vásárlás

- Iványi és fővárosi MSZP-s politikusok közösen juttatnák el a feleslegessé vált élelmiszereket a rászorulóknak

„Az a sok-sok tonna élelmiszer ne vesszen kárba” – mondta Horváth Csaba.

A koronavírus-járványra felkészülve sokan feltöltötték a háztartásaikat tartós élelmiszerrel, száraz tésztával, higiéniai termékekkel, és sokan nagyon túlvásárolták magukat. Szerencsére nem alakult ki áruhiány Budapesten a járvány alatt, így a tartós élelmiszerek felhasználása elmaradt a várakozástól - mondta Horváth Csaba, az MSZP fővárosi frakcióvezetője, Zugló polgármestere.

„Ezt a szerencsés körülményt szeretnénk arra használni, hogy az a sok-sok tonna élelmiszer ne vesszen kárba, ne kerüljön a kukába” – közölte, hozzátéve: az MSZP fővárosi frakciója egy kezdeményezést indít. „Add tovább azokat az élelmiszereket, add tovább azokat a higiéniai termékeket, amire valójában nincs szüksége a családnak” – közölte.

Mint mondta, azt szeretnék, hogy minden jóérzésű ember adományából jusson oda, ahol a rászorulók vannak. Ők most elsőként a II., a XIV., a XIX., a XIII. kerület és a főváros nevében kérik a szolidáris polgárokat az adakozásra.

Tüttő Kata főpolgármester-helyettes a sajtótájékoztatón arról beszélt: az elmúlt, nehéz hónapokban a budapestiek példát mutattak szolidaritásból, és most, hogy a veszélyhelyzet véget ért, fontos, hogy a közösségek, önkéntes segítő csoportok fenn tudják tartani ezt a tevékenységet. Ehhez szeretnék megadni a támogatást. „Ezért fordulunk most önökhöz, és nyújtunk egy kezet is azok felé a csoportok felé, akik szívesen folytatnák ezt a típusú segítő tevékenységet, hogy eljuttatják a rászorulókhoz azokat a dolgokat, amire a többieknek nincsen szükségük” – fogalmazott.

Őrsi Gergely II. kerületi polgármester elmondta: a járvány kezdetekor, a veszélyhelyzet kihirdetése után látni lehetett képsorokat a médiában, olvasni lehetett statisztikai adatokat arról, hogy tonnaszámra tartalékoltak az embereket, vásároltak tartós élelmiszereket. Azonban nem szeretnék látni azokat a képsorokat, adatokat, amik arról adnak tanúbizonyságot, hogy ezek az élelmiszerek, háztartási cikkek a kukába kerülnek.

„Arra kérünk mindenkit, hogy a hozzá legközelebb álló karitatív szervezetnél, rászoruló családnál vagy éppen az általunk az elmúlt években kihelyezett tartósélelmiszer-gyűjtő pontokon adja le azt, amiről tudja vagy sejti, hogy nem fogja szavatossági ideje lejárta előtt felhasználni” – mondta.

Horváth Csaba megjegyezte: fontos, hogy az egyéni adakozókon túl professzionális segítők is közreműködjenek, ezért megkeresték Iványi Gábort, az Oltalom Karitatív Egyesület elnökét. De megkereste a Baptista Szervezetet, akik szintén felajánlották együttműködésüket, valamint a Máltai Szeretetszolgálatot és a Vöröskereszt munkatársait is.

Iványi Gábor a sajtótájékoztatón arról beszélt: jobb adni, mint kapni – azt pedig csak úgy lehet átélni, hogy ez micsoda öröm, ha az ember ténylegesen ad. A másik, amire ez az akció tanít, hogy az emberek a példa után mennek. „Ha az ország vagy a kerület vezetői önző módon, csak önmagukra gondolva harácsolnak, vagy megtagadják az együttérzést a polgároktól, akkor a polgár is úgy érzi, hogy fölösleges odaállni mások mellé, akik bajokkal küzdenek. Ha viszont szolidaritást tapasztal, nagyvonalúságot, ötletet, hogy hogyan lehet segíteni másokon, akkor bátorságot vesznek” – fogalmazott Iványi.

Végezetül Horváth Csaba mindenkit arra kért, vegyen részt az akcióban, „tegye elehetővé olyan polgároknak is a túlélést, akik erre egyedül nagyon nehezen lennének képesek.”

Van olyan elektronikus újítás, ami a járvány után is megmarad, de az nem, hogy csupán egy TAJ számmal valamint a személyi igazolványunkkal, azaz meghatalmazás nélkül kiválthassuk más orvosságát a patikában.