felfedezés;gibbon;kihaló fajok;főemlősök;

2020-06-01 15:18:58

Új gibbonpárt fedeztek fel a kínai Hajnan szigetén, fennmaradhatnak a kihalóban lévő főemlősök

A hajnani esőerdőben egy hím, két nőstény és fiatal utódaik alkotnak egy majomcsaládot.

A világ legritkább főemlősfaja, a hajnani gibbon egy hímét és egy nőstényét fedezték fel, a pár új reményt jelent a világ legveszélyeztetettebb főemlősfajának fennmaradására – írta a BBC hírportálja. Az erdőirtás és az orvvadászat ugyanis a kihalás szélére sodorta a fajt, mely ma már csak a kínai Hajnan-szigeten él vadon. Az 1950-es években kétezerre becsülték a számukat, az 1970-es évekre már csak kevesebb mint 10 maradt belőlük, jelenleg több mint 30 állat öt különböző családi közösségben él.

A helyiek tavaly lettek figyelmesek egy pár kiáltásaira az erdőnek egy olyan részéből, amelyik távol esett a fő populáció területétől. Később meg is figyelték őket, hallották a közös éneküket, ami arra utal, hogy stabil párrá fejlődtek.

A gibbonok családi közösségeket alkotnak, amelyek egy hímből, két nőstényből és fiatal utódaikból áll. Az állatvédők nagy jelentőségűnek tartják egy ötödik aktív pár felfedezését az erdő egy különálló részében, reményeik szerint növeli a faj fennmaradásának esélyeit. A hajnani esőerdőben élő ivarérett gibbonok ügyes, ágról ágra lendülő mozgásukról, hajnali „éneklésükről” híresek. 

A törékeny populáció a hongkongi Kadoorie Farm és Botanikus Kert hajnani gibbonokat mentő projektje a több évtizedes munkának köszönhetően válhatott sikeressé. A világon csaknem húsz gibbonfaj él Észak-Indiától Borneóig, legtöbbjük létét fenyegeti az erdők pusztulása, az illegális vadászatuk és kereskedelmük. Nemrég halt ki két gibbonfaj Kínában, ahol az összes fennmaradt fajt a súlyosan veszélyeztetett kategóriába sorolt a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN).