fegyverhasználat;veszélyhelyzet;

2020-06-03 06:03:00

Fegyverrel a vírus ellen?

Az alkotmányos jogállam nagy lépésekkel, a szemünk láttára alakul át rendőr-katonaállammá. Az Operatív Törzs egészségügyi szakemberek helyett jellemzően rendőrökből és katonákból áll. Cégek sokaságához katonákat küldtek, a kórházakba katonai parancsnokokat vezényeltek. Felállítják (egykori) rendőrökből az iskolaőrséget. (Jól emlékszem, hogy Pintér Sándor érdekelt az őrző-védő piacon?) 

Mindez nem tréfadolog. Az eddigi törvényi szabályozás szerint a katonaság elsősorban a következő esetekben volt jogosult a fegyverhasználatra: Magyarország függetlenségének, területének, légterének, lakosságának és anyagi javainak külső támadással szembeni fegyveres védelme; a Szent Korona és a hozzá tartozó egyes jelvények őrzése és védelme; a szövetségi és nemzetközi szerződésből eredő egyéb katonai kötelezettségek teljesítése. 

Mindezt megfejelve, most egy új törvénymódosítási javaslat szerint a honvédség fegyverhasználati joggal látja el a következő feladatokat is: "a kormány döntése alapján közreműködés különleges jogrend szerinti veszélyhelyzettel és az egészségügyről szóló törvény szerinti egészségügyi válsághelyzettel kapcsolatos feladatokban". Vagyis válság- illetve veszélyhelyzetben a honvédség jogosult lesz a fegyverhasználatra. Mégis, kik ellen? Nagyon szeretném hallani valamely illetékestől, hogy szerintük ennek mi az értelme. Mert ha jogot is alkotnak erről, akkor bizonyára számolnak és terveznek valamivel!

A veszélyhelyzet idejére a fegyverhasználati jog kiterjesztése egy fenyegetőbb jövőt sugall. A mai politikai helyzet lassan már rosszabb, mint amelyet a rendszerváltással '89-ben lebontottunk. Orbán meg is mondta: nem a diktatúra ellen harcolt, hanem azok ellen, akik a diktatúrát csinálták. Vagyis az volt a problémája, hogy nem ő volt a diktátor?

Abban a politikában, amely manapság egyre jobban kidomborodik, egyre több helyütt a fasiszta ideológia ismérvei ismerhetők fel. Egyre durvább és brutálisabb az az ámokfutás, amelyet Orbán megenged önmagának. Egyre drasztikusabban csökken az ember szabadságjoga. Az emberek mint jogképes egyének jogkorlátozása és jogfosztása mind jobban kiteljesedik. Egyre jobban kiterjeszti az állam az irányítási, rendelkezési, beavatkozási jogait mindenbe és minden felett. Egyre inkább csak az lehet, amit az állam enged, de ez a jogok tekintetében egyre jobban szűkül.

Egyre jobban növeli és erősíti a rendészeti jelenlétet egyre nagyobb területek felett. Ezt úgy hívják: diktatúra. Egyre kevesebb a kontroll Orbán felett. 

Tartok tőle, hogy ez a gát, amelybe a hatalom egyre inkább beszorít mindannyiunkat, egyszer csak át fog szakadni. A honvédség fegyverhasználati jogának az egészségügyi veszélyhelyzetre való kiterjesztésével már nagyon messzire ment a hatalom. Senki sem szeretne erőszakot, de az újabb és újabb intézkedések ezt az irányt erőltetik. Egyre fenyegetőbbek ezek a hatalmi politikai árnyalatok.

A magam részéről mindig is a paragrafust tartottam az egyedüli fegyvernek. Ugyanakkor ezek a legújabb szabályozási elképzelések olyan képet festenek fel, amelyekben a paragrafusok értelmüket vesztik és kiüresednek - és valami más fog a helyükbe lépni.