Tudomány;Marsjáró;

- Megvan, mikor indul a Marsra a Perseverance

Először július 17-én délután kísérlik meg fellőni a NASA legújabb marsjáróját a floridai Cape Canaveral űrállomásról.

A robotot a tervek szerint július 17-én közép-európai idő szerint 15.15 órakor bocsátják fel egy Atlas V rakétával a floridai Cape Canaveral űrállomásról – közölte szerdán az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA.

Ha valamiért nem sikerül az indulás ezen a napon, három hét marad tovább kísérletezni a fellövéssel, hogy a Perseverance (Állhatatosság) a terveknek megfelelően 2021 februárjában leszállhasson a Mars felszínén. Megfigyelők korábban attól tartottak, hogy a koronavírus-járvány esetleg teljesen felborítja az új marsjáró tervezett menetrendjét.

Az egytonnás, nagyjából személygépkocsi-méretű marsjáró mikrobiális élet nyomai után kutat a vörös bolygón, tanulmányozza a planéta éghajlatát és geológiáját, valamint kőzet- és talajmintákat gyűjt.

A marsjáróval együtt a Marsra érkezik az Ingenuity nevű kísérleti Mars-helikopter is, amely tesztrepüléseket végez majd. Ha a napenergiával hajtott, 2 kilogramm súlyú helikopter túléli a hideg marsi éjszakákat, az azt jelenti, hogy a jövőbeli missziókat ki lehet bővíteni a levegőből végzett vizsgálatokkal.

A NASA szerint a Mars-helikopterek alkalmasak lehetnek sziklafalak, barlangok és mély kráterek feltérképezésére, továbbá tudományos műszerek szállítására, valamint felderítőként segíthetik az emberek és a robotok munkáját.

Sherlock Holmesék is Marsra szállnak

Az egyik legismertebb fiktív detektív, Sherlock Holmes is eljut a Marsra, írja a Csillagászat.hu, ugyanis a marsjáró robotkarján elhelyezett, nyomkereső berendezést Sherlocnak keresztelték el, a közeli felvételeket készítő kamera neve pedig a nyomozó hű társára, Watsonra utal. Előbbi a NASA dél-kaliforniai telephelyén, utóbbi a San Diego városában található Malin Space Science Systems intézetében készült. A legizgalmasabbnak tűnő kőzetekből a rover kicsit több mint 1 cm átmérőjű furatmintákat vesz majd, amelyeket kis fémcsövekben lezárva elraktároz a Mars felszínén. A következő lépésben ezeket összegyűjtik és a Földre hozzák tesztelésre.

Olyan jó állapotban maradt fenn a gyomortartalma, hogy kiderült, miből állt a páncélos Borealopelta markmitchelli utolsó vacsorája.