Számos csillag tűnt fel az elmúlt évtizedekben a magyar pénzpiac egén. Van, amelyik tartós ragyogásra ítéltetett és a régió vezető bankja lett, és voltak olyanok, amelyek üstökösként jöttek, majd robbantak szét, hosszabb-rövidebb pályafutás után több tízmilliárd forintos kárt hagyva maguk mögött. A kormány most egy újabb bankóriás létrehozásába kezd bele.
Orbán Viktor évek óta ambicionálta egy ellen-OTP felállítását, lehetőleg baráti, magyar bankként. Az első próbálkozás az FHB Bank helyzetbe hozása volt, ám a kormány(fő) összerúgta a port Spéder Zoltán banktulajdonos-milliárdossal, aminek az lett a vége, hogy a kegyvesztett üzletembernek minden érdekeltségétől meg kellett válnia. A bankja a Takarék-csoporthoz vándorolt, megszületett az új Takarékbank, miután a takarékszövetkezeteket a kormány segédletével kicsavarták a kistulajdonosok kezéből. A Takarékbankot Vida József érdekeltségébe sorolják, ám mások Mészáros Lőrincet sejtik a háttérben. A Takarékbank jelenleg is a sok szövetkezeti bank integrációjával van elfoglalva, így a cég még messze van attól, hogy jól működő pénzintézet legyen.
Ennek ellenére a Takarékbank és a – nyíltan Mészáros Lőrinc érdekeltségében lévő – MKB Bank elhatározta, hogy integrációba kezd. A döntés nem meglepő, hisz két NER-bank – még az is lehet, hogy két Mészáros-bank – egyesül, ebben van ráció. Újabb fordulatot akkor vett a történet, amikor a magyar kormány bejelentette, hogy az ellenőrzése alatt álló, száz százalékos tulajdonában lévő, névleg mintegy 200 milliárd forintot érő Budapest Bankot is betolja az integrációba.
Az így létrejövő állami NER-bank, amelyben 33 százalék az államé, méretében már a piac második szereplője lenne. Ez akár még működhetne is – mondják az elemzők –, ha mindez piaci alapon, a jelenlegi bankároknál jóval felkészültebb vezetők irányításával történne. De sajnos van egy másik kimenet is: nem jön össze a NER nagy dobása, és 5-10 év múlva komoly problémák lesznek a szuperbank körül. Nem tudjuk, hol lesz 5 vagy 10 év múlva Vida József vagy Mészáros Lőrinc (csak emlékezzünk Simicska Lajosra), de e pillanatban a nevük után sorjázó nullák ellenére egyikük sincs olyan vagyoni helyzetben, hogy ha egy ilyen hatalmas bank komoly pénzügyi problémákkal szembesülne, akkor fel tudnák tőkésíteni. Vagyis baj esetén az adófizetőknek kellene megmenteni a szuperbankot.
A kormánynak nem az a feladata, hogy NER-bankot gründoljon, megtámogassa Vida József és Mészáros Lőrinc bankjait, vagyonuk gyarapodását, hanem az, hogy felelősen sáfárkodjon az állami vagyonnal. Ha már megvette a Budapest Bankot, akkor tartsa meg, vagy ahogy vállalta: értékesítse, de piaci versenyben.
Sokadszorra hívjuk fel a kormány kockázatos, vagy kifejezetten gyanús ügyleteire a figyelmet, de nem tehetünk mást. A bankpiacon ritkán születnek csillagok, igaz, azt sem lehet kizárni, hogy most ennek vagyunk tanúi. Ám ha egy kicsi esélye is van annak, hogy a most születő csillag valamikor szupernóvaként végzi, akkor még az elején kellene útját állni a folyamatnak.