tenisz;Magyar Tenisz Szövetség;

2020-06-10 08:20:00

Teniszbotrány: Nem vétlen az Emmi sem

Több mint három milliárd forintra lenne szükség az MTSZ-nek, a kialakult helyzet oka a késedelmes ellenőrzés is.

Áprilisban borult a bili a Magyar Tenisz Szövetségnél (MTSZ), amikor Szűcs Lajos elnök, fideszes parlamenti képviselő levélben kért 3,5 milliárd forint extra állami forrást az Emmi sportállamtitkárságától a szervezet konszolidálására. A politikus-sportvezető levelében azt írta, hogy az MTSZ nemcsak a beszállítóinak tartozik, hanem az alkalmazottak béreit sem tudja kifizetni.

A konszolidációra kért összeg tartalmaz egy több mint 1 milliárd forintos tételt, amit arra az esetre kér az MTSZ még hivatalban lévő vezetője, ha az Emmi a számlák ellenőrzése során arra a megállapításra jutna, hogy a tenisz-szövetségnek befizetési kötelezettsége lenne a sportállamtitkársággal szemben.

Lapunk úgy tudja, hogy a bizonytalanság oka: az Emmi a teniszszövetség 2018-as számláinak ellenőrzésénél tart. A sportcélú állami források biztosítása és a felhasználás ellenőrzése a sporttörvény módosítása után 2017. január 1-jén lett ismét az Emmi feladata (2012-2016 között a Magyar Olimpiai Bizottságon keresztül jutottak állami forráshoz a sportági szövetségek). 

A jogszabályok szerint az állami támogatást költségvetési sorokra kell kérni (pl: szakmai programok, versenyszervezés, bérek, stb.) és minden összeg arra fordítható, amire az állam a támogatást biztosítja. A kapott forrás jogszerű elszámolását számlákkal kell igazolni, ha egy kiadást az érintett szövetség nem tud jogszerűen igazolni, akkor a támogatási összegnek ezt a részét vissza kell fizetnie.  

A következő évre akkor lehet megkötni a támogatási szerződést és abban az esetben kap állami támogatást egy sportági szövetség, ha az előző esztendőre kapott forrásokkal az utolsó fillérig elszámolt. Így rendelkezik a jogszabály, és, ha ez a gyakorlatban is működne, akkor az MTSZ-nek feltehetően nem kellene most több milliárdos extra állami forrást kérnie az Emmi-től. A teniszezők esetében az Emmi információnk szerint a 2018-as elszámolások feldolgozásánál és ellenőrzésénél tart.  

Az állam minden évben súlyos milliárdokat költ a magyar sportra, de közben nem fordít elég energiát a források felhasználásának ellenőrzésére. A közpénzből finanszírozott magyar sportban csak imádkozni lehet azért, hogy más szövetségeknél ne derüljön fény hasonló nehézségekre, mint a teniszezőknél.

Lapunk megkereste az Emmi-t, arra voltunk kíváncsiak, hogyan kerülhet ilyen helyzetbe egy sportági szövetség, minden bizonnyal nem egy év alatt tűnt el 3,5 milliárd forint, mennyiben érzi magát felelősnek a sportállamtitkárság és mennyire hatékony az állami támogatások felhasználásának ellenőrzési rendszere? 

Az alábbi válasz érkezett az Emmi-től: "az országos sportági szakszövetségek önálló jogi személyiséggel rendelkező szervezetek, így a vagyonukkal is önállóan gazdálkodnak. Az állami sport célú támogatások felhasználásának szabályszerűségére vonatkozó ellenőrzés - a benyújtott elszámolások ütemében - jelenleg is folyamatban van. Kizárólag az ellenőrzések lezárását követően lehetséges a visszafizetési kötelezettség összegének megállapítása. A minisztérium a kihelyezett állami sport célú támogatások felhasználásának ellenőrzése során minden esetben az államháztartási jogszabályok betartásával jár el." 

Az MTSZ-nek saját vagyona, önálló bevétele a szponzori bevételekből a szervezet ellenőrző testületének 2018-as kimutatása szerint 52,6 millió forint volt, míg az államtól 4,6 milliárd forintot kapott. 

Arról is érdeklődtünk az Emmi-nél, hogy a hasonló esetek megelőzése érdekében tervezi-e a többi sportági szövetség átvilágítását, ám erre a kérdésünkre nem kaptunk választ.