Boris Johnson;Brexit;Charles Michel;

2020-06-15 19:11:39

A láb már a gázpedálon, de zsákbamacskát nem vesznek

Az európai vezetők hétfőn figyelmeztették a brit kormányfőt: nem lesz kereskedelmi megállapodás, ha London elutasítja az egyenlő versenyfeltételeket.

“Készek vagyunk a gázpedálra lépni, de nem veszünk zsákbamacskát” - írta a Twitteren Charles Michel, az állam- és kormányfőket tömörítő Európai Tanács elnöke, miután az Európai Bizottság és az Európai Parlament elnökének társaságában videokonferencián egyeztetett Boris Johnson brit miniszterelnökkel a kétoldalú viszony jövőjét meghatározó tárgyalásokról. A virtuális találkozón az uniós vezetők egyértelművé tették, hogy a tagállamok hajlandóak felgyorsítani a megbeszéléseket a szigetországgal, de ragaszkodnak belső piacuk egységéhez. “Mindkét félnek az az érdeke, hogy egy átfogó és becsvágyó célokat megfogalmazó megállapodás szülessen” — fogalmazott Michel.

Az uniós vezetők és Johnson megállapodtak, hogy a tárgyalásokon valóban magasabb sebességre kapcsolnak, és megpróbálnak minél előbb konszenzusra jutni legalább a jövőbeni kapcsolatok alapelveiről. A tervezett szabadkereskedelmi megállapodást legkésőbb október második feléig tető alá kéne hozni, hogy azt az Európai Parlament és a tagállami törvényhozások december utolsó napjáig ratifikálni tudják. A brit kormány múlt pénteken közölte európai uniós partnereivel, hogy nem kívánja meghosszabbítani a Brexitet követő, és az év végéig tartó átmeneti időszakot, amely a tagsághoz hasonló jogokkal és kötelezettségekkel jár.

Michel Barnier uniós főtárgyaló és brit kollégája, David Frost szinte biztosan nem mennek hosszú nyári szabadságra, miután az általuk vezetett küldöttségek júliusban és augusztusban is folytatni fogják a megbeszéléseket. A delegációk március óta tárgyalnak a jövőbeni viszonyról, de egyelőre egyetlen vitás kérdésben sem tudtak közös nevezőre jutni. Mindkét fél köti az ebet a karóhoz: a huszonhetek követelik, hogy az Egyesült Királyság alkalmazkodjon a közösség versenyjogi, munkajogi és környezetvédelmi szabályaihoz, és az uniós országok halászait továbbra is engedje be a parti vizeire. Boris Johnsonék mostanáig elutasították ezeket a feltételeket, mert szerintük azok szembemennek a Brexit céljával, a brit szuverenitás helyreállításával. Brüsszel emiatt azzal vádolja Londont, hogy úgy akar hozzáférést a belső piachoz, hogy nem kér az ahhoz kapcsolódó kötelezettségekből.

Charles Michel pénteken tájékoztatja a tagállamok vezetőit a hétfői megbeszélés eredményeiről. Az Európai Parlament várhatóan csütörtökön hagyja jóvá a testület álláspontját rögzítő jelentést. “Ha nem sikerül erős garanciákkal körülbástyázni az európai és a brit vállalatok közötti tisztességes versenyt, akkor nem lesz megállapodás” — nyilatkozta Christophe Hansen luxemburgi EP-képviselő, a jelentés egyik előadója.