A mai napig nem tisztázott, mennyibe került a Magyar Tenisz Szövetség (MTSZ) megállapodása a mallorcai füvespályás WTA-torna tervezett Budapestre költöztetéséről. Az MTSZ részéről Richter Attila korábbi főtitkár írt alá megállapodást a jogokat birtokló német emotions sports GmbH-val: a birtokunkba jutott szerződést 2018. július 25-én kötötték (lapunk az angol nyelvű megállapodás magyar fordítását kapta meg), ebben az MTSZ azt vállalta, hogy két részletben – a hatályba lépés után, ami az írásban rögzített összes feltétel teljesülése esetén az aláírás dátuma, 20, illetve 40 nappal – összesen három millió eurót fizet ki az esemény jogaiért.
Az MTSZ vállalta többek között ütemterv készítését a megfelelő körülmények – hat kültéri füves pályából álló létesítmény – biztosításáról. Az első budapesti füves pályás viadalt tavaly kellett volna megrendezni a magyar fővárosban.
A szerződés tartalmazott olyan kitételt is, hogy a hivatásos női teniszezők szervezete (WTA) is kap 450 ezer eurót a jog átruházásáért (a fordítás érdekessége, hogy az összeg után zárójelben szövegesen háromszázötvenezer euró szerepel). Bő egy hónappal később, augusztus 30-án módosították a szerződést, bekerült egy olyan pont, hogy a verseny elmaradása esetén az MTSZ 400 ezer eurót fizet német partnerének „költségtérítés” címén.
A megállapodás szerint további évi nettó 200 ezer eurós tanácsadási díj járt az emotions sports GmbH-nak, amit negyedévente, ötvenezer eurós részletekben kellett volna átutalni.
„Ez a szerződés sosem volt hatályos – mondta a Népszavának Richter Attila, korábbi főtitkár. - Olyan, mintha meg sem kötöttük volna, mivel nem teljesült minden feltétel, ami ehhez kellett volna. Akkor lépett volna hatályba, ha felépül a füvespályás létesítmény, a kormány támogatja a torna megrendezését, de a szerződésben kikötöttük, ha egy feltétel nem teljesül, akkor a megállapodás nem lesz hatályos.”
Ehhez képest az MTSZ elnöksége 2019. márciusában hozott határozatot a német céggel kötött szerződés felbontásáról. Ennek előzménye volt játékosok, szakemberek tiltakozása a füvespályás verseny budapesti rendezése ellen, illetve az a februári kormányhatározat, amely kimondta, hogy az állami vezetés sem támogatja ennek az eseménynek a lebonyolítását. A szervezet honlapján 2019. március 13-án megjelent hír szerint a füvespályás torna rendezésére kötött megállapodás sosem lépett hatályba, ezért semmilyen kötbérfizetési kötelezettség nem terheli az MTSZ-t.
„Azért kellett elnökségi határozatot hozni a felbontásról, mert attól, hogy a szerződés nem lépett hatályba, még érvényes volt, hiszen jogszerűen aláírta két fél és így lehetett ezt az együttműködést jogszerűen lezárni – emelte ki a korábbi főtitkár. - Váratlanul ért minket a kormányhatározat, hiszen az Emmi tudtával zajlottak a tárgyalások, a minisztérium minden lépésről tudott.”
Az MTSZ Ellenőrző Testülete idén márciusban megvizsgálta a tavaly decemberi és idén januári bankszámlakivonatokat és talált egy tavalyi 200 ezer eurós kifizetést az emotion sport GmbH részére. Ez az összeg megegyezik az MTSZ elnökségének döntése nyomán felmondott szerződésben szereplő egyéves tanácsadói díjjal.
„A füvespályás tornával kapcsolatban semmit sem fizetett a szövetség a német cégnek” – jelentette ki Richter Attila.
„A márciusi jelentésünkben szereplő kérdéseket tisztáztuk – mondta a Népszava érdeklődésére Stumpf Zoltán, az Ellenőrző Testület elnöke. Lapunk kérdésére, hogy ez mit jelent, jogos volt-e a kifizetés vagy további lépéseket kell tenni, Stumpf megismételte, hogy minden kérdést sikerült tisztázni, ám az újra föltett kérdésünkre sem derült ki, hogy ez mit jelent.