Akár egy-két nap alatt megkereshették a havi 20-27 ezer forintos lakbért azokkal a budavári bérlakásokkal, amiket nemzetközi szálláskereső portálokon keresztül adtak ki turistáknak. Az önkormányzat azonban megelégelte a régóta folyó, illegális Airbnb-bizniszt, és váratlan ellenőrzéseket tartott – írja a hvg.hu.
„Budavári apartman kiadó pazar helyen, két hálószobával, terasszal és folyóra néző pihenősarokkal a Vár nevezetességeinek közelében” – olvasható a hirdetés egy I. kerületi lakásról a Booking.com szálláskereső portálon. A közvetlenül a Budai Vár mellett futó Donáti utcában található ingatlan a főváros egyik legexkluzívabb részén, a Halászbástyától alig 100 méterre található.
A budavári önkormányzat a koronavírus utáni időszakra razziát szervezett, és az ellenőrzéskor két turistát találtak a Donát utcai lakásban.
A kerület ingatlankezelő szervének munkatársai a helyszínről felhívták az Airbnb-bizniszt menedzselő személyt, de hiába kérték, hogy jöjjön a lakásba és tisztázza a helyzetet. Arrogánsan távozásra szólította fel a hivatal embereit, mondván, a lakásban az tartózkodik, akinek megengedi.
A hvg.hu birtokába került az ellenőrzés jegyzőkönyvének másolata, ez alapján
Az nem derült ki pontosan, hogy milyen áron futtatták a Donát utcai ingatlant, amelyet a rendszer folyamatosan „teltházasnak” mutat. A portál cikkének megjelenése előtt végül leállították az Airbnb-kiadást, a szálláshelyre kikerült a „sajnos jelenleg nem foglalható” megjegyzés, de az ingatlant nem vették le a portálról.
Az viszont a pontos árak ismerete nélkül is valószínűsíthető, hogy jelentős hasznot hozhatott az illegális kiadás. Az önkormányzat tájékoztatása alapján a 80 négyzetméteres lakás bérleti díja havonta 20 560 forint volt. Ehhez jött hozzá a víz- és szemétszállítási díj, így havonta összesen 32 118 forintot fizettek az önkormányzatnak.
A lebukás után a budavári önkormányzat azonnal felmondta a bérleti szerződést. A hatályos önkormányzati rendelet ugyanis világosan kimondja:
A Donát utcai lakás története nem egyedi, alig pár nappal később egy másik bérlakásnál tartott ellenőrzésen is kiderült, hogy illegálisan adták ki turistáknak az Airbnb-n keresztül. Ez a 43 négyzetméteres ingatlan is az egyik legfrekventáltabb részen, az Országház utcában található, alig 200 méterre a Halászbástyától. Ennek az ingatlannak is a piaci alapú díjaknál jóval alacsonyabb, havi 27 851 forint volt a bérleti díja. Az önkormányzat ennek a lakásnak a bérleti szerződését is felmondta.
A lap úgy tudja, hogy mindkét lakás bérleti jogát cserével szerezték, vagyis az eredeti jogosulttól egy másik ingatlan becserélésével vették át az ingatlanokat.
Elmondása szerint gyanították, hogy vannak, akik az önkormányzati bérlakásokat engedély nélkül rövid távú szálláshelyként működtetik. Olyanok is vannak, akik akár két-három önkormányzati lakást is bérelnek 20-50 ezer forintos bérleti díjért, és azt albérletbe adják vagy szállásszolgáltatásra használják. A polgármester közölte, hogy akit ilyen visszaélésen kapnak, azzal szerződést fognak bontani.
V. Naszályi Márta tavaly az önkormányzati választást követően vette át az I. kerület vezetését a fideszes Nagy Gábor Tamástól, akinek idején számos botrányos ingatlanügyre derült fény. Az ellenzéki polgármester szerint eddig azért nem volt hatékony a bérleményellenőrzés, mivel nem volt erre irányuló döntéshozói akarat.