járulék;béremelés;szochó;

- Matolcsy és Varga már megint nem ért egyet - nem csekély sarccsökkenés a tét

A kérdés az, hogy idén is csökkenhet-e két százalékponttal a szociális hozzájárulási adó.

A Magyar Nemzeti Bank friss inflációs jelentése szerint gyorsabban "regenerálódnak" a bérek, mint ahogy azt a Pénzügyminisztérium gondolja, írja az mfor.hu.

Míg a kormány 2021-re úgy számol, hogy a eddigieknél jóval szerényebb mértékű, 7 százalékos béremelkedés történhet a versenyszférában, addig a jegybanki szakemberek 9,1-9,7 százalékos növekedési ütemet tartanak elképzelhetőnek. (A különbség oka többek között az, hogy a koronavírus-járvány negatív gazdasági hatásait még mindig nem teljesen lehet teljes körűen felbecsülni, arról pedig még kevesebb információ áll rendelkezésre, hogy milyen ütemben lesz képes helyreállni a gazdaság, milyen hatékonysággal fognak működni a kormány által megtett gazdaságmentő intézkedések. És őszre várják a koronavírus-járvány második hullámát.)

Sok múlik azon, hogy a kormány vagy a jegybank prognózisa felel-e majd meg a tényeknek. A versenyszféra béremelkedési üteme az infláció mértékével párhuzamosan dönti el ugyanis az elmúlt pár évet meghatározó, a cégek bérköltségeit érdemben mérséklő megállapodás teljesülését.

2016-ban a kormány egy hatéves bérmegállapodást kötött, melynek értelmében ha legalább 6 százalékos reálszintű bérnövekedés történik, akkor 2 százalékponttal csökken a szociális hozzájárulási adó mértéke. Ha erre minden évben lenne mód, akkor a bruttó bérre fizetett teher az időszak végére 11,5 százalékra csökkenne. Jelenleg a negyedik csökkentés lép majd életbe július elsejétől, melynek nyomán 17,5-ről 15,5 százaléknyi terhet kell fizetniük a munkaadóknak.

Csakhogy a költségvetési törvényjavaslatban rögzített kormányzati várakozás arra utalt, hogy idén nem teljesül a szochó-csökkentés feltételeként rögzített kritérium. A Magyar Nemzeti Bank friss jelentése szerint azonban a kormány várakozásainál sokkal kedvezőbben alakulhatnak majd a szochó-csökkentés szempontjából releváns makrogazdasági adatok, így a jegybank mégis  a szociális hozzájárulási adó 2 százalékpontos csökkenésével számol. Igaz, némi csúszással: nem idén nyárra, hanem 2022 elejére teszi a terhek csökkenését.

A fűtőanyag felesleges tárolása a lakossági rezsicsökkentés lehetőségeit szűkíti. Évi tízmilliárdokat utaztatnak állami cégek között.