Zöldzóna;televízió;élettartam;műszaki cikkek;

- Nem használjuk addig az elektronikai eszközöket, mint ameddig bírnák

A televíziókat akár 18 évvel hamarabb is eldobjuk, mint ameddig működnének.

Egy új EU-s kutatás szerint bizonyos elektronikai készülékek akár 18 évvel is rövidebb ideig működnek, mint ami a tervezett élettartamuk alapján várható lenne. Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA) a termékek élettartamának meghosszabbítása érdekében a javítást, szervizelést terhelő áfa csökkentését javasolja – írta a Humusz Szövetség.

Az EU-s intézmény frissen közzétett tanulmánya azt vizsgálja, hogy az elektronikai eszközök bevonása a körforgásos gazdaságba milyen előnyökkel jár a környezet számára. Ez már csak azért is kiemelten fontos kérdés, mert egy személyre vetítve évente több mint 20 kg elektronikai terméket gyártanak az EU-s piacra, és négy különféle termékkategória megvizsgálása alapján a tervezett vagy elvárt élettartamnál legalább 2,3 évvel rövidebb élettartam a jellemző.

Az elemzés szerint a legnagyobb különbség a termék tervezett és tényleges élettartama között a televíziók esetében figyelhető meg: ezek átlagosan 7,3 évig vannak használatban, pedig mintegy 25 évre tervezték őket. A 10 éves élettartamra tervezett porszívók és mosógépek általában hozzávetőleg nyolc évig tartanak ki a háztartásokban. Az okostelefonokat, amelyeknek az elvárt élettartama 5,2 év, csupán mintegy 2 év használatra tervezik.

Az EEA szerint a termékek élettartamának meghosszabbítására és a korai elavulásuk ellen irányuló intézkedések jelentősen hozzájárulhatnak az EU környezetvédelmi, éghajlati és körforgásos gazdasággal kapcsolatos célkitűzéseinek eléréséhez. A dokumentum megállapítja, hogy érdemes kiterjeszteni és előremozdítani a körkörös üzleti modelleket az ökodizájnra, az energetikai címkézésre, zöld közbeszerzésre és kiterjesztett gyártói felelősségére vonatkozó intézkedések támogatásával.

Az ingyenes vonatozás azonban csak meghatározott úti célok felkeresése esetén jár.