Európa egy csapatjáték – mondta a minap találóan Michael Roth. A német külügyi államtitkár sokszor bírálta már az Orbán-kabinetet a demokrácia alapelveire fittyet hányó intézkedései miatt. Roth megfogalmazása híven jellemzi a mostani helyzetet: ha nem mindenki viselkedik csapatjátékosként, akkor szétszéledhet az együttes. Ezért egy igen jó edzőre lenne szüksége az Európai Uniónak. Ezúttal azonban még egy olyan szédületes képességekkel megáldott fociedző sem tud segíteni, mint a német Jürgen Klopp, aki egy nem éppen kiemelkedő játékosállományú Liverpoolból is képes volt angol bajnokot faragni.
Európa csapatának most Angela Merkel szakértelmére, tapasztalatára, illetve az EU iránti elkötezelettségére van szüksége. Nincs még egy olyan politikus az Unióban, akinek jobb- és baloldalról is úgy hallgatnának a szavára, mint az övére. Különös fintora a sornak, hogy épp német kancellári mandátuma jövő őszi lejárta közeledtével vár rá a legsúlyosabb feladat: az EU-t kellene egységbe forrasztania.
Európa legnagyobb ellenfele ugyanis nem a Donald Trump által fémjelzett, a világra egyre nagyobb veszélyt jelentő Egyesült Államok, nem a nagyhatalmi törekvéseit mind kevésbé leplező Kína, még csak nem is Oroszország, hanem saját maga. Az Európai Unió önmagát verheti meg, nem is azért, mert gyenge játékosokból áll, hanem mert mintha többen nem lennének érdekeltek egy erős európai gárdában. Ez a rendhagyó módon 27 játékosból álló csapat most széthúz, még jobban, mint a pénzügyi válság alatt – több játékosa fütyül arra, mit kíván a csapatérdek. Egyikük már el is hagyta az együttest, de még most egyezkednek az átigazolás feltételeiről.
Annyi kérdést kellene megoldania a második félévben a soros német uniós elnökségnek, hogy felsorolni sem könnyű. Ha sorrendet kell felállítani, amint azt maga Merkel is hangsúlyozta, a járvány nyomán kialakult helyzet megoldása a legfontosabb. Nem elég kifejleszteni a koronavírus elleni oltóanyagot, gondoskodni kell arról, hogy minden tagországnak igazságosan jusson belőle. Ez azért is elengedhetetlen, mert – különösen a déli tagországokban – elégedetlenek voltak Ursula von der Leyen bizottsági elnök válságkezelésével; most ezt lehetne valamennyire helyrehozni. Gondoskodni kell továbbá a járvány miatti gazdasági leállás következményeinek enyhítéséről, ami óhatatlanul nagy terhet ró az EU nettóbefizetőire. Ezek az országok azonban egyelőre hajthatatlannak tűnnek, hitelt akarnak folyósítani a déli államoknak, amelyek viszont minél nagyobb összegű, vissza nem térítendő támogatást akarnak.
Angela Merkel a hírek szerint eltökélt abban, hogy a következő hétéves büdzsé kifizetéseit a jogállamisághoz kösse, ami Lengyelország és Magyarország heves ellenállásába ütközik, hiszen miközben a két ország hatalmas összegeket kap az EU-tól, nem tartják magukat az Unió alapszabályaihoz. Egy jó edzőnek azonban az is ismérve, hogy tudja, mikor és hogyan kell fegyelmezni a rossz csapatszellemű játékosokat. Ez is elengedhetetlen egy jó csapathoz.