Oroszország;alkotmánymódosítás;Vlagyimir Putyin;

- Csak a nyenyecek kekeckedtek Putyinnal – Az orosz elnök megszilárdította hatalmát

Az alkotmánymódosításokra csupán a nyenyecek és a New York-i oroszok mondtak „nyet”-et.

A 2191-es számú szentpétervári választókörben David Frenkelnek eltörték a karját. A Médiazóna nevű internetes lap újságírójára a szavazóhelyiségben lebzselő „megfigyelőkkel” közösen tört rá egy rendőr, mert kérdezni próbált. A honlapot a Pussy Riot nevű ellenzéki punkegyüttes két tagja alapította 2014-ben. A történtek után szinte az összes nem kormányzati befolyás alatt álló médium újságírói szolidaritást vállaltak az összevert kollégával. A többiek szerint viszont magának kereste a bajt, sőt, biztosan provokálni akart.

Oroszországban egy hétre széthúzott, felettébb érdekes szabályok szerint megtartott véleménynyilvánító szavazással fogadták el a több mint 200 pontból álló alkotmánymódosítást. A szerda este zárult voksolásban a hivatalos adatok szerint a választókorú lakosság 65 százaléka vett részt, akiknek csaknem 78 százaléka egyetértett a javaslatokkal.

Az adatok szinte tökéletesen megfelelnek a Kreml ellenzéki források által előre jelzett célszámainak, ugyanakkor jócskán túlmennek a független közvélemény-kutatások előrejelzésein. Az utóbbiak országosan mindössze 50 százalék körüli támogatottságot mutattak, ám végül összesen két hely akadt, ahol a „nem” győzött: Nyenyecföld és a New York-i szavazókör. A kétharmad körüli részvétel sem feltétlenül tükrözi a valóságot, pedig ajándékcsomagot, telefont, sőt, lakást is lehetett nyerni a szavazókörökben osztogatott kaparós sorsjeggyel. A főnyeremény Fortuna kifürkészhetetlen szeszélye folytán pont egy szavazóköri bizottsági tagnak jutott. Ennél is nagyobb meglepetés érte azt a házaspárt, amelyik Moszkva Lefortovo kerületében, a 1403-as választókörzetben próbálta leadni a szavazatát. Ott azzal fogadták őket, hogy de hiszen már voksoltak, sőt, a fiúk és a lányuk is: személyi adataik akkurátusan sorakoztak a jegyzőkönyvben. A Dozsgy (Eső) nevű, az internetre szorított független tévé egyik riportere előre bejelentett módon demonstrálta a rendszer sajátosságait: két helyen is szavazott. Amikor erről beszámolt, a választási bizottság elnöke őt jelentette föl csalásért. Ráadásul az interneten is lehetett szavazni, ahol még annyira sem lehetett nyomon követni a voksokat, mint a választókörökben. A Gólosz (Voks) nevű civil szervezet több mint 2100 panaszt regisztrált, ám a hivatalos választási szervek szerint semmi olyasmi nem történt, ami befolyásolta volna a végeredményt. 

Az alkotmánymódosítások egy része a nacionalista érzelmekre apellál. Ilyen például a 2. világháború „történelmi igazságának” védelme és az ország területének sérthetetlensége – vagyis a Krím bekebelezésének megkérdőjelezhetetlenné nyilvánítása. A konzervatív rétegeket szólították meg az olyan pontok, mint „az elődeinktől örökölt vallás” vagy a csakis egy férfi és egy nő között elismert házasság. A szegények és a nyugdíjasok számára a szociális juttatások szintjének emelése és indexálása lehetett vonzó, míg az igazi lényeg, ami miatt az egész szavazást megtartották a harmadik nagy témakör, az államigazgatás átszervezése, ezen belül az államtanács szerepének felértékelése. Ez Vlagyimir Putyinnak a belátható időben aligha okozhat nehézséget, ellenben esetleges utódját egyfajta „kollektív”, a Szovjetunió utolsó évtizedeire emlékeztető vezetési módszerre kárhoztatja. Amiről a referendum kapcsán Oroszországban végképp nem esett szó: Putyin az alkotmánymódosítás révén, ha akar, akár 2036-ig elnök maradhat. Azt viszont senki sem tudja, hogy tényleg 83 éves koráig kormányozni szeretne, vagy csak még nem találta meg, kire bízza az országot.

Tizenkilenc kábítószergyártó laboratóriumot lepleztek le, és több ezer kiló hallucinogén anyagot találtak.