Az Országgyűlés elfogadta a jövő évi költségvetést. Megvan a fedezete a járványügyi készültségnek és a gazdaság újraindításának. Köszönöm a Fidesz és KDNP frakcióknak a támogatást. Van 133 bátor ember! így örömködött a Facebookon Varga Mihály pénzügyminiszter a szavazás után. A vicc szerint falnak menő ló nem vak, hanem bátor, ami relativizálja a 133 fideszes képviselő bátorságát, ugyanis ki lehet jelenteni, hogy túlnyomó többségük látatlanban fogadta el a 2021-es büdzsét. Ezt bizonyítja az a tény is, hogy míg az ellenzék 800 módosító javaslattal rukkolt elő a vita a során, addig egyetlen egy fideszes képviselői módosítás sem született. Igaz tavaly sem.
A büdzsé azzal számol, hogy az idei három százalékos visszaesés után jövőre 4,8 százalékos gazdasági növekedés jöhet – a piaci előrejelzések fényében mindkét szám meglehetősen optimista, igaz az MNB szerint éppen, hogy pesszimista az előrejelzés. A korai költségvetés elfogadása egyik évben sem vált be, ugyanis jelentős tervezési pontatlansággal dogozik a pénzügyi tárca, és ez most súlyosbítva a Covid-19 járvánnyal, szinte megjósolhatatlan, hogy milyen éve lesz 2021-ban a magyar gazdaságnak.
A parlament a 2021-es költségvetést 23 456 milliárdos kiadási főösszeggel és 1491 milliárd forintos hiánnyal fogadta el, így a deficit az idei évihez képest mintegy 400 milliárd forinttal lehet kisebb. A költségvetésben helyet kapott a gazdaságvédelmi alap – ám ebben a fejezetben olyan költések vannak, mint a paksi atomerőmű beruházás vagy a Budapest-Belgrád vasútvonal átépítése. A járvány elleni alap pedig nem más, mind az eddigi egészségbiztosítási alap új néven.
A 2021-es büdzsében kevés a direkt gazdaságösztönző kiadás, ezt uniós pénzekből és jegybanki programokon keresztül intézi a kormány, az önkormányzatok támogatásai csökkennek, az oktatási kiadások reálértéke stagnál, míg az egészségügyi és szociális kiadásoké kismértékben nő. A 2021-es költségvetés abszolút nyertesei honvédségi fegyverszállítók, ugyanis a védelmi kiadások egy év alatt 28 százalékkal nőnek. Mindezt teszi a kormány egy gazdasági válság kellős közepén, mutatva, hogyan is gondolja a járvány elleni küzdelmet és a gazdaság újraindítását.