Zöldzóna;klímaváltozás;Antarktisz;pingvinek;

- Az antarktiszi pingvineket nem zavarja a klímaváltozás

Az olvadt vízben jobban tudnak vadászni, de ettől még a klímaváltozás valós probléma.

Egyáltalán nem bánják a fagyos körülményekhez szokott Adélie-pingvinek, hogy a globális felmelegedés miatt az Antarktiszon olvad a jég, mert többet tudnak vadászni – derült ki egy új japán tanulmányból, amelyről a Qubit számolt be nemrég. A napsütötte vízben több fitoplankton is terem, ezért a pingvinek fő táplálékául szolgáló krillből is több van, így nem kell kilométereket csúszniuk vagy gyalogolniuk, hogy élelemhez jussanak.

Yuuki Watanabe, a kutatás vezetője a pingvinek gyomortartalmát vizsgálva arra jött rá, hogy az enyhébb években sokkal több és nagyobb krillt (antarktiszi rákfélét) esznek az állatok, mint a hidegebb időszakokban. A kutatók GPS-es nyomkövetőkkel, videókamerákkal és egyéb műszerekkel szerelték fel az állatokat, hogy meg tudják figyelni a viselkedésüket.

A 175 vizsgált pingvin adataiból úgy tűnik, hogy az állatoknak jól jön az olvadás: a szárazföldön meglehetősen esetlen madarak így többet tudnak úszni és vadászni, és többórás séta helyett akár egyenesen a fészkükből is hozzáférnek a vízhez. A kevesebb jég következtében a pingvinek a normálisnál akár 7,9 órával kevesebb időt töltöttek vadászattal, mégis több zsákmányt szereztek, a séta megspórolásával pedig 4,8 kilométerrel messzebb jutottak a vízben, mint a hidegebb időszakokban. 

Watanabe szerint a kutatás szerint ugyan a pingvinek a felmelegedés nyerteseinek számítanak, de ettől még a klímaváltozás valós problémát jelent. Tom Hart, az Oxfordi Egyetem pingvinszakértője szerint a japán kutatás rávilágított arra, hogy a madarak hogyan alkalmazkodnak a megváltozott körülményekhez, de arra is figyelmeztetett, hogy a növekvő populációról csak egyetlen helyszínen szereztek bizonyítékot.

Szeptember 1-jétől nagyságrendileg 500 állami köznevelési és szakképzési intézményben teljesíthetnek szolgálatot.