Rossz ómen a demokráciapárti mozgalom számára a nemzetbiztonsági törvény alkalmazását felügyelő és segítő új kínai kormányügynökség helyszín választása. A pekingi központi hatóságok alá tartozó hivatal átmeneti főhadiszállását a Metropark Hotelben alakították ki. A több mint harminc emeletes négycsillagos szálloda tágas teret, illetve kiváló panorámát biztosít a kínai ügynököknek, hiszen az épülettől alig néhány lépésre fekszik a Victoria Park, a tüntetők egyik szokásos gyülekező helye.
Mindazonáltal a kommunista állampárt továbbra is fenntartja, hogy a múlt héten érvénybe lépett nemzetbiztonsági törvény, nem a teljes demokrácia párti mozgalom, hanem csak néhány bajkeverő ellen irányul. Minderről elvben a hivatal vezetésével megbízott, Cseng Jen-hsziong, a Hongkonggal szomszédos Kuangtung tartomány egykori pártfőtitkára gondoskodhat. A tisztségviselő az ünnepélyes átadáson is azt hangoztatta, hogy anélkül fogják érvényre juttatni a szabályozást, hogy sértenék “bármely személy vagy szervezet törvényes jogait és érdekeit". Személye azonban nem kecsegtet túl sok jóval sem a demokrácia párti mozgalom, sem a nemzetközi média számára. Cseng az állampárt keményvonalasának számít, aki a 2011-ben a dél-kínai Vukanban az igazságtalan telek kisajátítások ellen kitört demonstrációk kapcsán vált ismertté: egy kiszivárgott videón a külföldi médiával való összejátszással vádolta meg az újságíróknak nyilatkozó helyieket. Mindez azért sem érdektelen, mert a külföldi erőkkel történő összejátszás a hongkongi nemzetbiztonsági törvényben nevesített államellenes bűncselekmények egyike. Márpedig szakértők szerint a jogszabály túlságosan tág definíciókat tartalmaz, így az sem elképzelhetetlen, hogy eljárás induljon valaki ellen, ha egy BBC-nek adott interjúban a pekingi kormánnyal szemben kritikus véleménynek ad hangot.
Az elmúlt napok egyébként sem a kínai fogadkozásokat, hanem a hongkongi ellenzéki aggodalmakat igazolták: a demokráciapárti tüntetések egyik legfontosabb jelmondata tiltólistára került, az aktivisták könyvei pedig eltűntek a könyvtárak polcairól, amíg az intézmények felülvizsgálják azok tartalmát. A cenzúra miatt a tiltakozók kreatív megoldásokat választanak, például szlogenek nélküli, üresen hagyott fehér papírokkal demonstrálnak. Habár a tüntetések vezéralakjai még mindig ellenállásra szólítanak fel, a tendencia egyértelműnek látszik: a Kína eddig legszabadabb városának számító Hongkong mind inkább az ázsiai ország átlagos metropoliszává válik.