MSZP;MVM;Mátrai erőmű;Tóth Bertalan;Opus Global;

- Gyanús megállapodás az MVM és az Opus között

Tóth Bertalan MSZP-elnök papírjai szerint a Mészáros Lőrinc-féle Opus és az állami MVM tavaly novemberben két munkanapot és egy hétvégét rápihent, mielőtt közzétette, hogy utóbbi megvenné előbbitől a Mátrai Erőmű többségét. Ennyit várni tilos.

Megsérthette a tőzsdei szabályokat a kormányfői strómanként számon tartott Mészáros Lőrinc tőzsdei cége, az Opus mint (akkor még csak reménybeli) eladó, illetve az állami MVM mint vevőjelölt között a Mátrai Erőmű többségére kötött tavaly novemberi szándéknyilatkozat - szűrhető le Tóth Bertalan MSZP-elnök csütörtökön a tőzsdét felügyelő jegybank elnökéhez, Matolcsy Györgyhöz intézett írásbeli kérdéséből.

Úgy tudjuk, az ellenzéki politikus adatigénylés nyomán kapta meg az irományt. Ezen - az Opus november 20-i közleményében foglaltakkal ellentétben - az aláírás dátuma nem november 19-e, hanem november 15-e. A "tévedés" nem lehet véletlen: a tőzsdei szabályok szerint ilyen fajsúlyos ügyekről azonnal, de legkésőbb egy munkanapon belül tájékoztatni kell a közvéleményt. 15-e és 20-a között pedig két munkanap telt el. Így Tóth Bertalan a kérdéses napok árfolyamvizsgálatát is kéri. (Adataink szerint 15-én, illetve 19-én az Opus ára a szokásosnál gyérebb forgalom mellett enyhén csökkent.)

A korábbi hírek szerint az MVM márciusban úgy fizetett 17,44 milliárdot Mészáros Lőrinc érdekeltségeinek a nehéz helyzetű áramtermelő többségéért, hogy látatlanban bizalmat szavazott az - Opus-hoz egyéb szálakon kapcsolódó és az erőmű könyvvizsgálatát is végző - PricewaterhouseCoopers vagyonértékelésének. Lapunk forrásai akkor - a Mészárosék által az erőműért fizetett összeg, valamint a cégből közben kivett osztalék tükrében - legfeljebb 3-4 milliárdos vételárat tartottak méltányosnak.

Budapest belvárosából indult öt éve az ingatlanárak drágulása, és innen indulhat most el a csökkenés is. A háttérben a turisztikai célú lakáskiadás áll, amelyet most az önkormányzatok regulázhatnak meg.