Kedd délben a távközlésért is felelős kulturális miniszterre, Oliver Dowdenre hárult, hogy a parlamentben bejelentse, fel kell gyorsítani a Huawei Technologies-nak az Egyesült Királyság 5G infrastruktúrájának kifejlesztéséből való eltávolítását. Alig hat hónapja, hogy a mobiltelefon és internet szolgáltatások lényeges javításának ígéretét tartalmazó választási programjának megvalósítása érdekében Boris Johnson saját konzervatív képviselőivel is dacolva tette lehetővé a Huaweinek a távközlési ellátás legfeljebb 35 százalékában való aktív részvételét. A mostani látványos hátraarccal a brit kormány jövő év elejétől bármilyen új 5G-s mobilhálózati berendezés beszerzését megtiltotta a kínai partnertől, 2027-ig pedig minden már beépített kínai ötödik generációs eszközt el kell távolítani a rendszerből.
A digitális tárcavezető azt követően tette meg bejelentését, hogy reggel Johnson részvételével ülést tartott a Nemzetbiztonsági Tanács és megvitatta a Nemzeti Kiberbiztonsági Központ által készített jelentést a kínai technológiai vállalat ellen hozott amerikai szankciók hatásáról a Huawei nagy-britanniai tevékenységére. Oliver Dowden nem hallgatta el az alsóházban helyet foglaló néhány honatya előtt, hogy a lépés legalább egy évvel kitolja az 5G-hálózat bevezetését és extra kétmilliárd fontos terhet rak a költségvetésre.
A Huawei visszaszorítása a nemzetbiztonsági szempontok győzelmét jelenti a távközlés modernizálásának felgyorsítása felett. A British Telecom (BT) vezérigazgatója, Philip Jansen már hétfőn figyelmeztetett, hogy a Huawei kiebrudalása szolgáltatási zavarokkal járhat és a vállalattal való teljes szakításhoz legalább egy évtizedre van szükség. Robert Buckland igazságügyi miniszter viszont határozottan kijelentette, hogy "a nyilvánvalóan hatalmas gyakorlati szempontoktól és a 4G-ből 5G-re váltás problematikájának megértésétől függetlenül tudomásul kell venni, hogy a nemzetbiztonság az első".
A brit kormányra az amerikai adminisztráció befolyásától eltekintve is óriási nyomás nehezedett Kína diktatórikus politikai rendszere, az emberi jogok megsértése, kiterjedt kémtevékenysége, a koronavírus-válság kezelése és legújabban a Hongkong autonómiáját gyakorlatilag megszüntető nemzetbiztonsági törvénye miatt. Több tory képviselő már a következő parlamenti választás, 2024 májusa előtt kint szerette volna látni az 5G-ből a Huaweit, de ez Oliver Dowden szerint növelte volna a mobiltelefon szolgáltatásban bekövetkező zavarokat. A Huawei csatavesztésének előestéjén lemondott a cég nagy-britanniai leányvállalatának elnöke, Lord Browne, korábban a British Petrol (BP) frontembere, aki nyilvánvalóan kudarcot vallott a vállalat imázsának javítására tett erőfeszítéseivel. A Huawei 1600 embert foglalkoztat a szigetországban, saját kutatóbázisokat üzemeltet, de több brit egyetem fejlesztési programját is támogatja.