Több mint 20 százalékkal zuhant az építőipari termelés mind tavaly májushoz, mind pedig áprilishoz képest az idén májusban – derül ki a ma reggel közzétett friss KSH-adatokból, amelyek szerint a koronavírus okozta járvány hatása májusban jelentős volt az ágazatban. Az idei év első öt hónapjában összességében 5,6 százalékkal mérséklődött az építőipari termelés.
Az ágazat kilátásai a jövőre vonatkozóan sem túl rózsásak, hiszen a megkötött új szerződések volumene is visszaesett 7,4 százalékkal. Épületek építésére azonban 47,6 százalékkal több, egyéb építményekre - többek között út-, vasút-, közműépítésre vonatkozóan - 29,1 százalékkal kevesebb szerződést kötöttek. Az építőipari vállalkozások május végi szerződésállományának volumene így összességében 14,5 százalékkal maradt el a tavaly május végitől. Az épületek építésénél azonban e téren is 14,1 százalékos növekedés, míg az egyéb építményeknél 25,6 százalékos csökkenés látszik.
A rendelésállományok alapján a következő időszakban is negatív tartományban maradhat az építőipar – véli Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője, aki szerint a májusi csökkenésre számítani lehetett. Az előző hónapokban ugyanis még mérsékelt volt a visszaesés, májusban viszont már markánsan megjelent a járványhatás.
Az adatokból most az látszik, hogy az épületépítések adhatnak támaszt az ágazatnak, a számokat azonban érdemes óvatosan kezelni. A megrendelések 6-12 hónapos időtávon jelenhetnek csak meg a termelésben, a járvány miatti bizonytalan helyzetben pedig a beruházók elhalaszthatják az egyes építkezéseket – hívta fel a figyelmet az elemző. Szerinte az év második felében részben attól függ az építőipar teljesítménye, mennyi indulhat újra a járvány alatt leállított beruházások közül. A foglalkoztatottság alakulása is lényeges tényező: a második negyedévben feltehetően visszaesett az építőiparban dolgozók száma, így a csökkenés mértékétől is függ, hogy az év második felében milyen ütemben tud visszapattanni a termelés.