Emmi;iskolaőrség;

2020-07-15 15:57:00

Borsodban lesz a legtöbb iskolaőrség, de Budapestet több másik megye is megelőzi

Észak- és Dél-Magyarországon kért a legtöbb intézmény rendfenntartó segéderőt.

Idén ősszel 491 helyszínen, 288 köznevelési- és 203 szakképzési intézményben kezdhetik meg munkájukat az iskolaőrök – közölte az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) szerdán. A listát az állami intézményfenntartók felmérése és az intézményvezetők kérése alapján készítették. A tárca közleményéhez csatolt táblázat alapján a 24.hu készített összesítést, amelyből kiderült: Borsod-Abaúj-Zemplén megyében lesz a legtöbb iskolaőr. Legészakibb megyénkben összesen 76 intézményben lesznek ilyen alkalmazottak. Közülük 61-en köznevelési intézményben, azaz jellemzően általános iskolában, míg 15-en szakképzési intézményben, többnyire szakgimnáziumban és szakközépiskolában fogják őrizni, fenntartani a rendet.

Csongrád-Csanád megyében egyetlen általános iskola sem jelezte, hogy szeretné, ha iskolaőrség működne náluk, és csupán hét szakképzési intézményben kell embert találni a feladatra. Vas megyében is csak egy köznevelési és három szakképzési intézménynél akadtak komolyabb magatartási gondok. 

Az Emmi arra emlékeztetett: a parlament július 3-án fogadta el az iskolaőrség bevezetésére vonatkozó törvényjavaslatot. – A törvényjavaslat parlamenti vitája során abban minden párt egyetértett, hogy nincs helye az iskolában semmiféle erőszaknak, sem a diákok között, sem a pedagógusok és a diákok között nem tűrhető ennek semmilyen formája – írták. 

Tévedés és feszültség az erőszakszerv körül

Az iskolaőrség külön rendészeti szervként, a rendőrség irányítása alatt jön létre, feladata azon intézmények belső rendjének fenntartása lesz, amelyekben erre leginkább szükség van. Az egyházi és magániskolákban egyelőre nem lesznek iskolaőrök. Az Emmi szerint az intézményi kör a későbbiekben változhat, előfordulhat, hogy egy intézményben egy idő után okafogyottá válik az iskolaőr jelenléte, míg más iskola – amennyiben ezt kéri – bekerülhet az iskolaőrség által érintett intézményi körbe. 

Amint azonban arról a Népszava is beszámolt, még fel sem állt az iskolaőri szervezet, előbb egy „tévedésből” a Baranya Megyei Rendőr-főkapitányság Facebook-oldalára már a napokban kikerült egy toborzó plakát, pedig a hivatalos toborzás csak július 16-tól indul. A nyári szünet kellős közepén pedig az keltett bérfeszültséget, hogy az alig néhány hetes „kiképzést” kapott iskolaőr is többet (havi bruttó 220 ezer forintot plusz évi 200 ezer forint értékű cafeteriát) kereshet majd, mint egy egyetemet végzett pályakezdő tanár.