EU-csúcs;Charles Michel;

2020-07-18 22:21:16

Ki fogja lenyelni a békát? – Vasárnapig tarthat a vita az EU-csúcson

Az uniós csúcs második napját ismét a nettó befizető országok takarékos négyese – Ausztria, Dánia, Hollandia és Svédország – uralta a kiadások viszonylag radikális csökkentésére és a pénzköltés szigorú ellenőrzésére vonatkozó makacs követeléseivel.

Miután az állam- és kormányfők kivitatkozták magukat a járványt követő gazdasági mentőcsomag nagyságáról és feltételeiről, szombat este 9 óra körül kezdődött vacsorájukon ismét nekigyűrkőztek a nézeteltérések elsimításának. Az európai uniós csúcs második napját ismét a nettó befizető országok takarékos négyese – Ausztria, Dánia, Hollandia és Svédország – uralta a kiadások viszonylag radikális csökkentésére és a pénzköltés szigorú ellenőrzésére vonatkozó makacs követeléseivel. Az uniós pénzeket a jogállam tiszteletben tartásához kapcsoló elképzelések alapos megtárgyalására nem maradt idő, bár tervezték, hogy a vacsorán terítékre kerül. A találkozóról kiszivárgó információk szerint nagy esély van rá, hogy a megbeszélések vasárnap is folytatódni fognak azzal a céllal, hogy a huszonhetek nyélbe üthessék a megállapodást.

A mintegy 1800 milliárd eurós pénzügyi csomagról dönteni hivatott EU-csúcs második napján az ülést elnöklő Charles Michel módosított javaslatokkal állt elő, amelyekkel igyekezett a megállapodást leginkább blokkoló takarékos négyesnek nevezett országcsoport követeléseit teljesíteni. Alacsonyabb számokkal és a pénzköltés ellenőrzésére szolgáló döntéshozatali eljárás megszigorításával próbált a négyek kedvében járni, a jelek szerint korlátozott sikerrel. Bár egy holland EU diplomata jó irányba tett lépésnek értékelte a változtatásokat, a javaslatcsomag plenáris bemutatása után az elnök berekesztette az ülést, hogy újabb két- és többoldalú találkozókon puhatolja ki a kormányok szándékait. Ezeken az eszmecseréken a takarékosak értésre adták, hogy további kiadásmérséklést várnak, különösen a járvány hatásainak enyhítésére szolgáló 750 milliárd eurós helyreállítási alapból. A támogatások legnagyobb kedvezményezettjei a déli tagállamok lennének, amelyek viszont sem a kilátásba helyezett pénzről, sem a viszonylag laza feltételekről nem akarnak lemondani. A vacsora előtti videóüzenetében Guiseppe Conte olasz kormányfő „zsákutcába” jutott tárgyalásokról beszélt.