MNB;alapkamat;infláció;

- Újabb kamatcsökkentéssel pörgeti gazdaságot az MNB

A jegybank a döntések alapján az infláció helyett inkább a gazdasági növekedés támogatására koncentrál - vélik az elemzők.

Júniusban váratlanul kamatot csökkentett a jegybank, ám már akkor jelezték a Magyar Nemzeti Bank (MNB) illetékesei, hogy az akkori 0,15 százalékos csökkentést újabb hasonló mértékű vágás követheti. A jegybank Monetáris Tanácsának keddi ülése beváltotta a jóslatot, így szerdától - az újabb 0,15 százalékos kamatvágás után - 0,6 százalékra csökkent az MNB alapkamata. A kamatcsökkentés hamarosan megjelenthet a piaci kamatokban is, mind a betéti, mind a hitel oldalon, bár a mérték miatt nagy mozgásokra nem lehet számítani. A jegybanknak kamatcsökkentéssel az a célja, hogy több pénzt pumpáljon a gazdaságba, ezzel serkentve azt: a kamatcsökkentés révén ugyanis még kevésbé lesznek vonzóak a bankbetétek, ugyanakkor az olcsóbb hitelek növelhetik a cégek és a háztartások eladósodási kedvét, így a beruházásokat és a fogyasztást, vagyis végső soron a növekedést.

Az MNB szerint a lecsökkentett, 0,6 százalékos kamatszint is elegendő biztosíték az infláció kordában tartásához, ezért koncentrálhatnak a gazdasági növekedés helyreállításra. A jegybank az idei növekedést tekintve a legoptimistább az előrejelzési piacon; míg a piaci elemzők többsége 3-5 százalékos gazdasági visszaesést prognosztizál 2020-ra, addig a MNB 0,3-2 százalékos növekedést vár. A keddi kamatcsökkentés után kiadott közleményében a jegybank utal arra, hogy ha a növekedési kilátások tartósan romlanának, akkor a jegybank a beruházásokat legközvetlenebb módon támogató célzott eszközein, a Növekedési Hitelprogramon és a Növekedési Kötvényprogramon keresztül biztosítja a szükséges további gazdaságösztönzést, vagyis kész további lépésekre.

A jegybanki döntéshozók azt is üzenték a piacnak, hogy nem tervezik az alapkamat további csökkentését – tehát a mostani 0,6 százalékkal elértük a mélypontot - összegezte elemzésben Varga Zoltán. Az Equilor Befektetési Zrt. senior elemzője az inflációval kapcsolatban árnyalta az MNB álláspontját: véleménye szerint az emelkedik, de a jegybanki toleranciasávon belül maradhat. Júniusban az infláció 2,9 százalékra ugrott az előző havi 2,2 százalékról, ám jegybank által kiemelten figyelt a j adóhatásoktól szűrt maginflációs mutató pedig 3,5 százalékos volt. A fogyasztói árindex az üzemanyagárak emelkedése miatt júliusban még nagyobb lendületet vehetett, de várhatóan nem haladja meg jelentősen a 3 százalékos szintet, így az év egészében maradhat a toleranciasávon belül - vélekedett Varga Zoltán.

A kamatcsökkentés célja a gazdaságélénkítés, vagyis alacsonyabb hitelkamatokkal igyekszik felpörgetni a hitelezést az MNB – értékelte a jegybank döntését Németh Dávid. A K&H Bank vezető elemzője szerint a mostani kilátások alapján elképzelhető, hogy az MNB a későbbiekben tovább lazít, azaz még lejjebb szorítja a rövid, éven belül kamatokat, várhatóan az 0,5 százalék körüli szintre. Az viszont kérdés, hogy ezt az alapkamat további csökkentésével vagy nem konvencionális eszközök, például az egyhetes betét segítségével teszi majd meg. A K&H szakértője szerint a koronavírus-járvány miatt egyelőre bizonytalan a jövőbeli helyzet. Ezért az esetleges lazítás mértéke nagyban függ a nemzetközi környezet alakulásától és a forint árfolyamától is. Amennyiben a nemzetközi hangulat romlik és a forint esetleg meredek lejtőre kerül, akkor a magyar jegybank elhalaszthatja a lazítást. Sőt, nagyon kedvezőtlen helyzetben átmenetileg akár szigorításra, azaz kamatemelésre is sor kerülhet.

A kamatcsökkentés már előre beárazta a piac, így nagy turbulenciát nem okozott az MNB döntése: az euró árfolyama a nap folyamán folyamatosan csökkent, az árfolyam a reggeli 352 forintos szintektől 350 közelébe süllyedt kora estére, de azt nem lépte át az árfolyam. Ha a devizapiacon továbbra is kedvező marad a hangulat, technikai alapon lenne helye a forinterősödésnek: az Equilor elemzői szerint az ellenállási pontok 351 forint alatt vannak. Amennyiben sikerülne letörni ezeket a támaszokat, akár 347,50-ig eshet vissza az euróárfolyam, ellenkező esetben azonban az ismét a 356-os szint környékére erősödhet.  

Hosszú kötvényeket vásárol az MNBA jegybank fontos bejelentése volt kedden, hogy a jövőben újrakezdi államkötvény-vásárlásait, de csak a 15 évnél hosszabb lejáratokon. Az MNB májusban indította el kötvényvásárlási programját, amelybe az állampapírokat is bevonta. Az MNB azonban az utóbbi hetekben már nem vásárolt állampapírokat, feltételezhetően annak köszönhetően, hogy az állampapír aukciókon bőséges maradt a likviditás, a hozamok pedig a jegybank szándékainak megfelelően csökkentek, így nem kellett ellőnie a puskaporát, azaz jelentős állampapír vásárlási potenciál maradt fent esetleges későbbi piaci zavarok esetére – mondta Suppan Gergely , a Takarékban vezető elemzője. Most ez a helyzet változhat, ugyanis a jegybank, mint közleményében utalt rá, 15 évnél hosszabb lejáratú államkötvényekből vásárolni fog a jövőben, így támogatva saját kamatpolitikáját és nem mellesleg kitolja a az államadósság lejárati idejét is. Az elemzői várakozások szerint a hosszú hozamoknál már a bejelentés hatására, tényleges jegybanki vásárlások nélkül is elindulhat a hozamcsökkenés. Az MNB továbbra is védőhálóként tekint a kötvényvásárlási-programra, melyet csak szükség esetben, és a szükséges mértékben kíván használni. 

Erre 23 milliárd forintot szánnak.