A koronavírus-világjárvány és annak gazdasági hatása nem hagyta érintetlenül a magyar sportot, így a tizenhat kiemelt olimpiai sportág 5,7 milliárdos elvonással kalkulálhat – írja a 24.hu.
A hírportál az Emmi sportért felelős államtitkárságánál érdeklődött, hogy a járványra való tekintettel mekkora összegű megszorításokról döntöttek a sportéletben, az elvonások érintették-e a 16 kiemelt olimpiai ágazatot.
A válasz gyorsan megérkezett:„A sport – mint a gazdaság minden ágazata – kivette a részét a járványügyi intézkedésekből. A veszélyhelyzetre való tekintettel kiemelt sportágak 2020. évi sportágfejlesztési feladatainak finanszírozásához az eredetileg megállapított támogatáshoz képest 20 százalékkal csökkentett mértékű támogatást biztosítottunk. A csökkentésről a kiemelt sportágakat 2020. április 20-án értesítettük. A kiemelt sportágak 2020. évi sportlétesítmény-fejlesztési elképzeléseinek megvalósítására rendelkezésre álló forrás közel a felére csökkent” -írta az államtitkárság.
Az állam a kiemelt sportágfejlesztésre összesen 8,49 milliárd forintot biztosított 2019-ben . Nagyságrendileg 2017-ben és 2018-ban is ekkora összeget osztottak szét a kiemelt olimpiai sportágak között. Ebből következően az idén is ekkora keretösszeggel számoltak a szövetségek az év elején, de a kormányhatározat következtében végül mintegy 6,8 milliárd forintból gazdálkodhatnak.
A 1,7 milliárd forint elvonásnak köszönhetően a legnagyobb és legeredményesebb olimpiai sportágaink közül
az úszás 1 milliárd 328 millió forint helyett 1,062 milliárd
a kajak 920 millió helyett 728
a birkózás 775 millió helyett 620
az atlétika 760 millió helyett 608
a vívás és a korcsolya 650 millió helyett 520
az öttusa 580 millió helyett 464 millió forintot költhet sportágfejlesztésre.
A szakállamtitkárságnál rákérdeztek arra is, 2020-ban mekkora volt a kiemelt sportágak sportlétesítmény-fejlesztési elképzeléseinek megvalósítására rendelkezésre álló alapforrás, azaz mekkora összeg csökkent közel a felére. A minisztérium válaszából kiderült eredetileg 7,980 milliárd forint állt rendelkezésre, ez feleződött meg.
Az elvonásokat az Emmi részben az elmaradó feladatokkal – a külföldi edzőtáborok kiesésével, a nemzetközi versenyek átütemezésével – indokolta. Ugyanakkor nem csökkent a legérzékenyebb terület támogatása, azaz nem nyúltak a személyi jellegű kifizetésekhez: a sportolói ösztöndíjakhoz, az állami kiemelt edzők béréhez és így tovább – teszi hozzá a hírportál.