Hit Gyülekezete;

2020-07-28 06:40:00

Hit Gyülekezete: végképp megváltozott a jobboldal véleménye

A gyülekezet előzőleg 2006-ban írt alá megállapodást a kormánnyal, amikor a miniszterelnököt még nem Orbán Viktornak, hanem Gyurcsány Ferencnek hívták.

Semjén Zsolt KDNP-s miniszterelnök-helyettes a világméretű neoprotestáns mozgalom legnagyobb súlyú magyarországi képviselőjeként méltatta a Hit Gyülekezetét, miután az állam nevében finanszírozási megállapodást írt alá múlt pénteken Németh Sándor vezető lelkésszel. A budai Várban, a Miniszterelnökségen rendezett ünnepélyes eseményen a gyülekezet részéről két volt SZDSZ-es parlamenti képviselő, Hack Péter és Mészáros István is részt vett.

Annak idején a Hit Gyülekezete és a liberális SZDSZ kemény csatákat vívott a jobboldallal, személy szerint Semjén Zsolttal is. Kérdésünkre, hogy milyen érzés volt az egykori „nagy ellenféllel” egy ilyen ceremónián találkozni, Hack Péter diakónus, jogász, egyetemi tanár elmondta: összességében jó érzés töltötte el. A jobboldal ugyanis, amely sokáig nagyon ellenségesen viszonyult a gyülekezethez, a mostani megállapodással bizonyságát adta annak, hogy végképp megváltozott a véleménye.

A kormány felismerte, hogy a Hit Gyülekezete tartósan jelen van a társadalomban, komoly beágyazottsággal rendelkezik és a nemzetközi kapcsolatai is fontosak az ország számára – állapította meg Hack Péter. A gyülekezet előzőleg 2006-ban írt alá megállapodást a kormánnyal, amikor a miniszterelnököt még nem Orbán Viktornak, hanem Gyurcsány Ferencnek hívták. Hack emlékeztetett rá, hogy 2011-ben a fideszes többségű parlament új vallásügyi törvényt fogadott el, amely a Hit Gyülekezetét is az úgynevezett „bevett egyházak” közé sorolta. A mostani szerződés aláírása azóta napirenden volt.

A megállapodást egyebek mellett az indokolta, hogy a gyülekezet fenntartásában közoktatási és felsőoktatási intézmény is működik: ezek finanszírozását az időközben megváltozott törvényi környezethez kellett igazítani. Hack a fejlődés példájaként említette, hogy 1997-ben, amikor a gyülekezet megalapította a Bornemisza Péterről elnevezett általános iskoláját, 314 diákkal indultak. Az idén szeptemberben kezdődő tanévben a beiratkozók száma eléri a 7000-et.

Hack Péter elmondása szerint a megállapodás szabályozott kereteket teremt a gyülekezet gyermekvédelmi tevékenységének, valamint a börtönökben, kórházakban és a honvédségnél teljesített szolgálatának. A Hit Gyülekezete csak olyan közfeladatok után kap költségvetési támogatást, amelyeket máskülönben állami vagy önkormányzati intézményeknek kellene ellátniuk. Hitéleti támogatásra – a minden egyháznak járó egyszázalékos adófelajánlásokat kivéve – a gyülekezet nem tart igényt.

Többféle egyház-finanszírozási rendszer létezik a világban, a magyar kormány által preferált megoldástól eltérően a Hit Gyülekezete az önfenntartó modell híve. Hiszen – jegyezte meg Hack Péter – így derülhet ki, hogy melyik felekezetre milyen valós igény mutatkozik. „Felfogásunk szerint a hívek részéről megnyilvánuló anyagi támogatás azt is világosan jelzi, hogy egy adott egyház milyen mértékű népszerűségnek örvend a hívek körében. Nálunk alapelv, hogy a lelkészeinket nem az államnak, hanem az adott közösségnek kell eltartania, és csak ott legyen teljes idejű szolgálatot végző lelkész, ahol erre képesnek bizonyul a helyi közösség” – mondta.

Ugyanakkor a Hit Gyülekezete – bár nem tartja ideálisnak a jelenlegi állapotot – tudomásul veszi, hogy a kormány másfajta egyházpolitikai modellt követ. Hack szerint a legfontosabb az, hogy a kormány tiszteletben tartja az egyházi autonómiát. A vallásos emberek szabadon gyakorolhatják hitüket, nem kényszerülnek arra, hogy szembeszegüljenek az állammal, ha valamelyik törvényi rendelkezés sérti a hitelveiket. Így például egyházi fenntartású kórházban az állam nem kényszeríti rá az orvosokat, hogy vallási meggyőződésük ellenére abortuszt hajtsanak végre.

Kérdésünkre, hogy mostantól a Hit Gyülekezetét a Fidesz deklarált szövetségesének tekinthetjük-e, Hack Péter közölte: „ez nem politikai megállapodás, nem politikai alku”. A kormány azokkal az egyházakkal köt megállapodást, amelyek széles körben látnak el közfeladatokat. Szóba hoztuk, hogy az Iványi Gábor által vezetett Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség még mindig nem kapta vissza egyházi státuszát. Hack reményei szerint erre is lehetőség nyílik majd: az egyházi törvény 2018-as módosítása kedvező változást hozott, normatív feltételeket fogalmazott meg.

A Hit Gyülekezete és a kormány kapcsolatára visszatérve Hack Péter hangsúlyozta, hogy vannak olyan kérdések (ilyen az élet, a család védelme, vagy a konzervatív erkölcsi értékek tisztelete), amelyekben a gyülekezet álláspontja közel áll ahhoz, amit a Fidesz képvisel. Más kérdésekben, így például a követendőnek tartott egyház-finanszírozási modell esetében, akadnak nézetkülönbségek. Ennek azonban – tette hozzá – a megállapodás szempontjából nincs jelentősége. Hack Péter az összes előkészítő tárgyaláson jelen volt, és állítja, hogy a kormány még csak utalást sem tett arra, hogy lenne bármilyen politikai elvárása a Hit Gyülekezete felé.