Chile;koronavírus;

- A nyugdíjalapba fizetett megtakarításokból enyhítenék a járvány hatásait Chilében

Hosszú sorok alakultak ki a nyugdíjalap-kezelő szerv irodái előtt.

Hosszú sorok álltak hétfőn a chilei fővárosban a nyugdíjalap-kezelő szerv irodái előtt, mivel egyelőre nem kaptak megfelelő tájékoztatást arról, miként szerezhetnek érvényt a legújabb jogszabálynak, amely szerint az állampolgárok kivehetik nyugdíj-megtakarításuk tíz százalékát.

Sebastián Pinera chilei államfő pénteken aláírta a parlament által elfogadott törvényt, amelynek értelmében

az állampolgárok még nyugdíjba vonulásuk előtt egy alkalommal kivehetik az országos nyugdíjalapba eddig befizetett megtakarításuk tíz százalékát, ezzel enyhítendő a Covid-19 járvány miatt kialakult nehéz anyagi helyzetüket.

Annyit tudnak már a lakosok, hogy csütörtöktől lehet megkezdeni az említett pénzek kivételét (miután a törvény megjelenik a latin-amerikai ország hivatalos közlönyében), az viszont sokaknak gondot okoz, hogy a törvény megvalósításának első szakaszában ezt csak elektronikus úton tehetik meg. Hétfőn azért járultak sokan a hivatalokhoz, mert sok embernek nincs internet hozzáférése (van, akinek telefonja és munkája sincs éppen), de korábbi megtakarításaiból most sürgősen ki kellene vennie az említett tíz százalékot a megromlott anyagi helyzete miatt.

A hatóságok felhívást intéztek a lakossághoz emlékeztetve, hogy a pénzek kivételéhez egy teljes év áll rendelkezésre, ezért akinek nincs életbevágóan szüksége rá, egyelőre lehetőleg ne éljen a lehetőséggel.

Az új törvény alapvető változást hozhat a jelenleg érvényben lévő – az Augusto Pinochet diktatúrája (1973-1990) idején, 1980-ban bevezetett – nyugdíjrendszerben. Az állampolgároknak ugyanis ma fizetésük tíz százalékát minden hónapban be kell fizetniük a nyugdíjalapokat kezelő magánvállalatok (AFP) pénztáraiba, e cégek pedig befektetik a pénzeket a piacokon. Ebből származó nyereségeik ugyanakkor nem tükröződnek később a magánemberek nyugdíjának a mértékében – hívják fel a figyelmet a szakértők. A chilei ellenzék már régóta sürgeti a mostani – az egyéni befizetések „tőkésítését” alkalmazó – szabályozás reformját, és inkább a vegyes modell bevezetését javasolják a nyugdíj-megtakarítások kezelése terén.

Az akciót egyelőre egyetlen csoport sem vállalta magára.