jegyzőkönyv;titkosítás;Hejce;repülőgép-katasztrófa;

Az áldozatok búcsúztatása

- Nyilvánosságra hozzák a hejcei repülőgép-katasztrófa eddig titkos jegyzőkönyvét

A szlovák védelmi minisztérium pénteken teszi közzé a dokumentumot, ez azonban kevés lehet a tragédiában elhunytak hozzátartozóinak.

Jaroslav Nad szlovák védelmi miniszter feloldotta a Hejcénél 2006-ban lezuhant szlovák katonai repülőgép vizsgálati anyagának titkosítását, a jegyzőkönyv tartalmát pénteken teszik közzé – írja az MTI, a TASR közszolgálati hírügynökség szerdai értesülését idézve.

A vizsgálati jegyzőkönyv titkosításának feloldását a miniszter részint azzal indokolta, hogy az áldozatok családjai így majd betekinthetnek a szerencsétlenség körülményeibe, részint azzal, hogy ezzel elejét veszik a történtek kapcsán napvilágot látott "spekulációk" további terjedésének is.

A koszovói békemisszió (KFOR) szlovák katonáit hazaszállító AN-24-es repülőgép, 43 személlyel a fedélzetén zuhant le 2006 január 19-én este az észak-magyarországi Hejce település határában, miután nekiütközött a Borsó-hegynek.

A szlovák repüléstörténet legnagyobb szerencsétlenségét csak egy katona élte túl, a fedélzeten tartózkodó többi személy - 41 katona és a szlovák védelmi minisztérium egy civil alkalmazottja - a helyszínen életét vesztette. 

A szlovák fegyveres erők, a szerencsétlenség okainak felderítésével megbízott bizottsága a vizsgálatot azzal a megállapítással zárta le, hogy  

a katasztrófa oka egyértelműen ugyan nem bizonyítható, de mivel a műszaki hibát kizárták, vélhetően a gép személyzete mulasztott,

mert nem használtak ki minden rendelkezésükre álló eszközt a biztonságos repülési magasság betartásához.

A szerencsétlenség több áldozatának hozzátartozója már a vizsgálat lezárta után kétségbe vonta annak megállapításait, és többször is az ügy újbóli kivizsgálását kérték, sikertelenül.

A lezuhant gép pilótájának özvegye 2017-ben - a vizsgálat újraindításának elutasítása miatti tiltakozásul - visszaadta a férjének posztumusz adományozott katonai kitüntetéseket.

Mentőcsapatok a roncsnál

Oroszországban rejtőzhet az összeomlott német óriásvállalat, a Wirecard második embere. Jan Marsalek a gyanú szerint magánhadsereget szervezett Líbiában, s orosz pénzügyeket intézett a nagyvilágban.