Szigliget;

2020-08-08 06:20:00

Az Antal-hegy titkai: egy korábban megakadályozott beruházást sejtenek a helyiek a szigligeti polgármester lemondása mögött

A vállalkozó „jelenleg” nem számol a projekttel.

„Bizonyos vállalkozókkal, befektetőkkel szemben úgy érezzük védtelenek vagyunk. Úgy látjuk ezeket a folyamatokat településvezetőként már nem tudjuk megállítani” – konkrétumok említése nélkül ezzel indokolta két héttel ezelőtti lemondását Balassa Balázs, aki majd két évtizedig volt Szigliget polgármestere. Részleteket azóta sem közölt, miközben a balatoni településért aggódók továbbra is azt találgatják, milyen beruházást nem tudott „megállítani” a polgármesterrel együtt lemondott testület.

A Népszava most úgy értesült: a helyiek egy nagyobb, korábban már vitákhoz vezetett szállásfejlesztést sejtenek a polgármester és a képviselő-testület távozása mögött. Ami biztos: az elmúlt években valóban volt egy vitatott beruházási terv. A településen 2003 óta pincészetet működtető Szatmári Gábor – az SCD ingatlancég egyik társalapítója – építkezett volna a település frekventált helyén magasodó Antal-hegyen. A vállalkozó ugyanakkor lapunknak azt mondta: mivel korábban nem sikerült egyezségre jutnia a szigligeti vezetéssel, „jelenleg” nem tudják megvalósítani a projektet.

A helyiek szerint a Szatmári Családi Pincészet mezőgazdasági területen akart apartmanként használható présházakat építeni a Balatonra remek panorámát adó hegyoldalban, de ezt az önkormányzat mindenképp meg akarta akadályozni. A település honlapján nem találtunk erre vonatkozó iratokat, a lemondott polgármester, Balassa Balázs pedig nem reagált megkeresésünkre, így arra sem felelt, hogy erre a beruházásra utalt-e lemondása után.

A Szatmári Családi Pincészet 2003 óta tevékenykedik Szigligeten, egyik tulajdonosa Szatmári Gábor, akinek talán legismertebb vállalkozása a Don Pepe pizzérialánc. A jellemzően vendéglátással foglalkozó vállalkozó az ezredfordulón társalapítója volt az SCD ingatlancégnek. Ebből azonban egy évvel később kiszállt, így akkor már nem volt köze a céghez, amikor az óriási balatoni beruházásokat ígért. A cég ígéreteiből végül részben a gazdasági válság miatt semmi nem lett, a társaság kempingjei pedig Mészáros Lőrincnél kötöttek ki. Az SCD másik alapítója, Jászai Gellért később Mészáros Lőrinc afféle „intézőjeként” lett ismert, ma pedig az állami megrendelésekkel kistafírozott 4IG informatikai cég tulajdonosa.

Megkerestük Szatmári Gábort, valóban szerepel-e terveik között, hogy szálláshelyeket építenek a szigligeti Antal-hegyen.

– Sajnos már csak múlt időben tudunk beszélni a felvetett témáról – felelte Szatmári Gábor. – Valóban volt egy ötletünk 2018-ban, ami véleményünk szerint, mind a borászatunk szolgáltatásait, mind a helyi turizmus színvonalát emelte volna, amellett, hogy látványában is előnyére válhatott volna a hegyoldalnak, a tájjelleg megőrzésével színesítve e borvidék összképét.

Mint közölte, a hivatal elé terjesztett elgondolásuk az volt, hogy az Antal-hegy oldalában, egy négyhektáros, művelendő területre szőlőtelepítés előtt, maximum két százalékos beépítettséggel építettek volna nyolc, egyenként nyolcvan négyzetméteres, „tájba illő, autentikus megjelenésű és hangulatú, nádfedeles vendégház-épületet, a balatoni borturizmust kiszolgáló céllal.”

– Elképzelésünk szerint ezekkel az épületekkel megjelenésében és hangulatában megidéztük volna a régi szőlőhegyi pincevilágot, kulturált körülmények között szálláslehetőséget kínálva a hozzánk borkóstolásra érkező vendégek, vagy Szigligetre látogató turistáknak, újabb helyi programlehetőséget adva az ide érkezőknek, s emelve a balatoni borvidéki turizmus, valamint Szigliget szolgáltatási színvonalát. Sajnos azonban a kezdeményezésünk 2019-ben nem találkozott a folyamatban lévő településrendezési tervet készítők elképzelésével, ezért ezt a projektet jelenleg nem tudjuk megvalósítani – fogalmazott a vállalkozó.