cafeteria;SZÉP Kártya;

2020-08-10 08:00:00

A nyaralás „szépségei”

Még az egyik kezünkre sincs szükségünk ahhoz, hogy számba vegyük azokat a NER-intézkedéseket, amelyekről korifeusaik utólag belátták téves mivoltukat, majd korrigáltak is rajtuk. Az pedig egyenesen ritkaságszámba megy, hogy ez a módosítás az emberek milliói számára kedvező, s mégis csak immel-ámmal ejtenek róla szót. Márpedig a galád módon szétvert cafetéria rendszer utolsó hírmondóinak egyikével, a SZÉP-kártyával éppen ez történt! De mielőtt ennek nyomán hála telt szívvel gondolnánk a kormány „bölcs belátására”, nyomban szögezzük le, hogy ezúttal sem a józan megvilágosodás minősített esetéről van szó. Mindössze arról, hogy a járvány nyomán vergődésre kényszerült idegenforgalomban érdekelt, a miniszterelnök legszűkebb családi-baráti köreihez tartozó oligarchák saját veszteségeiket kívánták – kormányzati segítséggel mérsékelni.

Viszont a főszezon kezdete előtt odavetett, a turizmusfejlesztésre szánt, több százmilliárd forintos mentőöv, és a szektor adókedvezményei a jelenleg az egész világot jellemző vákuumban már aligha lettek volna elegendőek. Itt gyorsan bevethető, a folyamatos oxigén utánpótlást lehetővé tevő „lélegeztetőgépre” volt szükség.

Még mielőtt a munkavállalók érdekvédelmi szervezetei beadványokkal bombázták volna a pénzügyi kormányzatot, már meg is született a döntés: az első körben június 30-ig szociális hozzájárulási adómentessé tették a SZÉP-kártyát, majd szinte pillanatok alatt ezt is meghosszabbították 2020 végéig. De, akinek ennyi jó kevés, azt érje gáncs és megvetés, ugyanis emellett a kedvezményes  adózású keretösszeget is felemelték a versenyszférában 800 ezer forintra, a közszférában pedig fele ekkorára. Nem titkolván, hogy ezzel hozzá kívántak járulni a „turizmus élénkítéséhez a járványhelyzet megszűnése után.” Sajnos ma még szinte lehetetlen akárcsak jóslatokba is  bocsátkozni, hogy milyen világ köszönt ránk a krízis elmúltával, az azonban tény, hogy ha nincs ez a SZÉP-kártyát életben tartó program, akkor ma arról beszélhetnénk, hogy nem csak a fővárosi, hanem a balatoni szálláshelyek tulajdonosai is legfeljebb nosztalgiázással, vagy az iparág – felettébb bizonytalan – jövőjéről szóló ábrándozással múlathatnák az időt, s időnként felkiálthatnának: „Nini, vendég a láthatáron!” 

Idén júniusban a külföldi vendégek 93 százalékkal, a belföldiek pedig 59 százalékkal kevesebb vendégéjszakát töltöttek a kereskedelmi szálláshelyeken, mint egy évvel korábban – közölte a tényeket a KSH. A szállásadók bevétel visszaesése 77 százalékos volt, s ami pedig befolyt a szállásadók pénztárába az szinte teljes mértékben vidéken realizálódott, az ország fő idegenforgalmi vonzerejének tekintett Budapest szinte teljes mértékben elhasalt. 

Korai lenne azonban még a felturbózott SZÉP-kártya mindenhatóságáról beszélni. Az innen származó bevétel ugyan mindössze 7 százalékkal esett vissza, de mindez 60 százalékkal kevesebb vendégtől származott. Vagyis 2020-ban „szépen” nyaralnak a gazdagok.