homoszexualitás;birkózás;

- "Már gyermekkoromban éreztem, hogy a fiúkhoz vonzódom"

Jelentősen nőtt a népszerűsége hazájában Curdik Orlik svájci birkózónak, miután felvállalta, hogy a saját neméhez vonzódik.

Curdik Orlik a legismertebb svájci birkózó, aki elmondása szerint több éves vívódás után jelentette be a nyilvánosság előtt, hogy saját neméhez, a férfiakhoz vonzódik. A 27 éves sportoló a szabadfogású birkózás svájci változatában, az úgynevezett schwingenben tartozik a sztárok közé és ő az első a sportág képviselői közül, aki nyíltan felvállalta másságát. A sportolók a schwingen-versenyeken kör alakú, fűrészporral felszórt pályán ingben és nadrágban küzdenek egymással, az nyer, aki két vállra fekteti ellenfelét. A schwingen az egyik legnépszerűbb sportág Svájc német nyelvű részein.

„Már gyermekkoromban éreztem, hogy a fiúkhoz vonzódom, de sokáig elfojtottam magamban ezt az érzést, rengeteget szenvedtem már attól is, amikor például focizás közben egy elrontott megoldás után rám kiabáltak, milyen b.zi passzt adtam a csapattársamnak, de birkózás közben is elhangzott időnként a mocskos b.zi szitok, ami nyilván nem a nemi identitásomra vonatkozott, mégis szíven ütött – mondta Orlik, a Tages Anzeiger című magazinnak adott interjújában. - Évek óta készültem erre a pillanatra, pszichológushoz jártam, mert nagyon féltem a következményektől, mivel olyan világot élünk, amelyben nem tolerálják a másságot. A szakember azt ajánlotta, hogy fokozatosan haladjak előre, először olyanokkal osszam meg ezt a titkot, akikről tudom, hogy megértően fognak reagálni.”

Orlik hozzátette: próbált megfelelni a társadalmi elvárásoknak, megnősült, gyermeke is született, de nem volt boldog, ezért a házassága is hamar zátonyra futott.

„Úgy éreztem, hogy elárultam a négyéves gyermekemet és az édesanyját, nagyon kellemes meglepetés volt, mennyire megértően fogadta a volt párom, amikor megtudta, miért nem működött a kapcsolatunk, ez rengeteget segített a további lépésekben – emelte ki Orlik. - A fiam édesanyjával megbeszéltük, hogy a gyermekünknek is elmondjuk, mi az igazság, természetesen az ő szintjén elmagyarázva, mi történt. Nem szeretném, ha hazugságban nőne fel, az pedig még rosszabb lett volna, ha mástól tudja meg, mi van velem. A szüleim mellettem álltak, ahogy a testvérem is. Belül azt éreztem, hogy a családom és a nekem igazán fontos emberek megértőek lesznek és támogatnak mindenben, de még így is nagyon nehéz volt elmondani nekik, mi van velem. A pszichológus azt ajánlotta, ne siessek a nyilvánossággal, érezni fogom, mikor állok készen arra, hogy a külvilággal is tudassam, a saját nememhez vonzódom. Nagyon megkönnyebbültem és felszabadultnak érzem magam, ahogy a közvélemény erre reagált, ez ugyanis felülmúlta a várakozásaimat.”

Orlik követőinek a száma megduplázódott a közösségi oldalán, több homoszexuális nő, illetve férfi írt neki, hogy tőle kapott erőt és motivációt nyíltan vállalni a nemi identitását. Elmondása szerint kapott negatív véleményeket is, de sokkal kevesebbet, mint amitől előzetesen tartott.

„Büszke vagyok a testvéremre, ez a legbátrabb dolog, amit egy ember megtehet” – jelentette ki Armon Orlik, a sportoló 25 éves öccse. 

Hat fogást kell nyerniA schwingen-versenyeket a nagy érdeklődésre való tekintettel gyakran futballstadionokban rendezik telt ház, 25-30 ezer néző előtt. Egy-egy fordulót fogásnak neveznek, egy viadal reggeltől estig tart, a győztesnek hat mérkőzést kell megnyerni a 64-es mezőnyben. A párosítást a versenybírók készítik el, az első fordulóban azonos erősségű versenyzőket állítanak egymással szembe, nincsenek súlycsoportok, egyetlen kikötés, hogy kizárólag tizenhat éven felüliek indulhatnak el ezeken a viadalokon. A legegyértelműbb eset, amikor az egyik sportoló két vállra fekteti a másikat. Ha ez nem történik meg, akkor a mérkőzést vezető bíró és két segítője dönt arról, hogy ki nyert. Az összecsapások végén – amennyiben két vállal fejeződnek be – a győztesek leporolják a fűrészport a vesztes ellenfélről. Curdin eddig harmincöt versenyen vett részt, ezek közül ötöt nyert meg, ami nagyon jó aránynak számít. A schwingen-birkózók népszerűségük ellenére amatőr sportolók, civil foglalkozással rendelkeznek. Többségük olyan szakmákban dolgozik – személyi edző, biztonsági őr, rendőr, stb. –, ahol szükség van a jó testfelépítésre és hasznát tudják venni fizikai adottságaiknak.   

Száztizenkilencszer kelt el az összes jegy labdarúgó-mérkőzésen 1956-1989 között a Népstadionban. A tavaly átadott Puskás Stadionban nincs esély ennek megismétlésére a következő több mint három évtizedben.