Publicus Intézet;közvéleménykutatás;

2020-08-13 06:40:00

A feledés homályában a Tarlós-éra ügyei

A válaszadók csaknem 15 százaléka nem tudott olyan korrupciós esetet említeni, amely Tarlós István kilencéves főpolgármesterségéhez fűződik – derült ki a Publicus Intézet felméréséből, amelyet az elemzőcég a Népszava megbízásából készített a budapestiek körében.

Figyelemre méltó ugyanakkor, hogy a megkérdezettek fele nem válaszolt arra a kérdésre, milyen botrányra emlékszik az előző ciklusokból.

Mint arról lapunk is beszámolt, a Fővárosi Közgyűlés a momentumos Havasi Gábor vezetésével bizottságot alakít a Fővárosi Közgyűlés az elmúlt évek korrupciógyanús ügyeinek kivizsgálására. A bizottság vizsgálja majd a patkányirtási tendert, az állatkerti Biodóm létesítését, a parkolási rendszer elmúlt 15 éves működését, a Rác fürdő projektet, a 3-as metró felújítását, a 4-es metró építését, az elektronikus jegyrendszer-projektet, valamint a Bálna eladását.

A Publicus Intézet felmérése viszont azt mutatja, megoszlanak a vélemények arról, hogy mi a valódi célja ennek a bizottságnak. Ötvenhárom százalék szerint a döntéshozók valóban fel akarják tárni a visszásságokat akár kormánypártiak voltak az elkövetők, akár nem, viszont 36 százalék szerint csak politikai célból hozták létre a testületet. Utóbbiak szerint a végeredmény sem kérdéses: kizárólag a Fidesz-KDNP-hez köthető eseteket mutatják majd be. Érdekes, hogy nemcsak a kormánypártiak kétharmada tartja elfogultnak a felálló vizsgálóbizottságot, hanem még az MSZP, a Párbeszéd, valamint a jobbikosok negyede-harmada is - sőt így vélekedik az ötletgazda Momentum szimpatizánsainak 21 százaléka is. Legkevésbé a Demokratikus Koalíció tábora véli úgy (20 százalék), hogy a testület létrehozása politikai célokat szolgál.

Egyébként amikor a Tarlós-korszakhoz tartozó visszás ügyek említését kérték a válaszadóktól, a legtöbben a metróval kapcsolatos szerződéseket, valamint a parkolási rendszert említették. Sokan kiemelték viszont a még Demszky-érához tartozó négyes metrót is és az utóbbi években induló Városliget-projektet, valamint a Biodóm elszabaduló költségeit is.