Spanyolország;koronavírus;

2020-08-17 19:57:19

A koronavírus és a német kormány karöltve eltemette a spanyol szezont

Spanyolország ugyan azt remélte, megmenthető a turisztikai szezon, azután, hogy múlt héten Németország utazási figyelmeztetést adott ki – a Kanári-szigeteket kivéve - Spanyolország teljes területére, szertefoszlottak ezek a remények. A Mallorcán üdülő németek különösen keserűen vették tudomásul Berlin döntését, szinte egyöntetűen úgy nyilatkoztak: megtartották a távolságtartásra vonatkozó előírásokat, a vendéglátók pedig ügyeltek a higiéniai előírásokra, ezért feleslegesnek tartják a berlini intelmeket. A német kormány lépésének hátterében az áll, hogy 100 ezer lakosra 50 fölé nőtt az új megbetegedések száma.

A spanyol repülőtereken hétvégén hatalmas lett a tumultus, a németek túlnyomó többsége hazafelé igyekezett, nem engedhetik meg maguknak azt a luxust, hogy otthon két hétig karanténban legyenek. „Úgy tűnik, minden rossz ránk szakadt” – jegyezte meg keserűen a Diario de Mallorca című regionális lap.

Ez azonban már a sokadik rossz hír volt a helyiek számára. Az első felzúdulást július végén, a brit kormány bejelentése keltette, amikor Boris Johnson kabinetje karanténba kényszerítette a Kanári-szigetekről hazaérkező honfitársakat. A napokban aztán Hollandia is hasonló döntést hozott.

A legfájdalmasabb azonban mégiscsak a berlini kormány rendelkezése. A Német Utazási Szövetség (DRV) szerint az elmúlt napokban mintegy 30 ezer német tartózkodhatott a Baleári-szigeteken. Ez azonban csak első látásra tűnik soknak. Az érdeklődés messze elmarad az előző évekétől, a mallorcai szállodáknak csak a fele nyitott ki, illetve harmadannyian foglaltak szállást, mint tavaly augusztusban. Tavaly a szigeteken az összesen 16 millió vendégből 4,5 millióan képviselték a német kolóniát. A DRV szóvivője nem kívánt becslésekbe bocsátkozni arról, hogy a következő napokban hány német akarja elhagyni a Baleári-szigeteket.

Sok helybéli a teljes összeomlástól tart. Kivált Mallorcán, ahol a gazdasági teljesítmény 35 százaléka származik a turizmusból. A regionális kormányzat ugyan derűlátóan jegyezte meg, hogy hamarosan ismét csökkenni fog a fertőzöttek száma, de erre egyelőre semmi jel sem utal. Júliusban 72 ezren jelentkeztek munkanélküli segélyért a Baleári-szigeteken, ami 91 százalékos emelkedés 2019-hez képest. A „kurzarbeitben” alkalmazottak száma pedig 120 ezer.

Mallorcán és más városokban amiatt emelkedett a fertőzések száma, mert sokan más spanyol területekről, köztük Katalóniából, Aragóniából hozták ide a vírust. A legtöbben családi összejöveteleken fertőződtek meg, amikor kis, zárt területen gyűltek össze.