bankkártya;koronavírus;

2020-08-17 20:22:55

A bankkártyáknak nagyon jót tett a vírus

Napi 1,71 milliárd forintot fizetnek ki a magyarok a kis chipes plasztiklap segítségével.

Betett a koronavírus a készpénzes vásárlásnak – derül ki a K&H Bank bankkártyás fizetéseket számbavevő adataiból. A pénzintézet ügyfelei jóval többször vásároltak ugyanis az év első öt hónapjában bankkártyával, és nagyobb összeget is költöttek el, mint a korábbi évek azonos időszakában.

Egy-egy alkalommal átlagosan több, mint 7600 forintot fizettek a plasztik lapocska segítségével. Ez 8 százalékos növekedést jelent, hiszen tavaly ugyanekkor egy-egy bankkártyás fizetés alig több mint 7 ezer forintot tett ki. Az ügyfelek összességében naponta átlagosan 223 ezer alkalommal, 1,71 milliárd forintot költöttek kártyával,  az első félévben együttvéve 259,5 milliárd forintot fizettek ki így. Ez több mint 16 százalékos emelkedést jelent éves összevetésben. A kártyás vásárlások száma 7,8 százalékkal 34 millióra nőtt. 

A kártyás forgalom évek óta növekedést mutat, az idén pedig a járványhatás is hozzájárult a bővüléshez. Sokan bankkártyás fizetésre váltottak, köztük olyanok is, akik korábban inkább a készpénzt részesítették előnyben. A WHO is azt tanácsolta: aki tudja, kerülje a készpénzt, mert a használata növeli a járvány terjedésének kockázatát. A kijárási korlátozások alatt megnőtt az online vásárlások száma is. Áprilistól pedig a korábbi 5 ezer helyett 15 ezer forintnál kellett csak megadni a PIN-kódot az érintésmentes kártyás fizetéseknél – sorolta az okokat Árva András, a K&H Bank lakossági marketing szegmensének vezetője. 

A fenti adatok ellenére még mindig sokan használnak Magyarországon készpénzt. A K&H ügyfelei például  január és május vége között 3,8 milliószor vettek fel összesen 450 milliárd forintnyi készpénzt belföldi ATM-ből. A készpénzfelvételek száma így éves szinten 11 százalékkal csökkent, az összeg viszont 14 százalékkal nőtt. Vagyis kevesebb alkalommal, de több pénzt vettek ki az automatákból az ügyfelek. A bankkártyák fokozódó térnyerésére utal ugyanakkor, hogy a belföldi kártyás forgalom a készpénzfelvétel összegének több mint 60, illetve 64 százalékát adta idén áprilisban és májusban, miközben tavaly, illetve az idei év első hónapjaiban még 52-58 százalék volt ez az arány.