turizmus;állami támogatás;

- A vidéki turizmusba önti a pénzt a kormány, Budapest viszont lényegében semmire sem számíthat

Az is igaz, hogy a a fővárosban sokkal kevesebb kormányközeli vállalkozónak van idegenforgalmi érdekeltsége.

Miközben sokmilliárdos vissza nem térítendő állami támogatásokat kapnak a vidéki szálláshelyek, addig a budapesti vállalkozók és cégek kimaradnak az állami pénzosztásból, írja a 24.hu. Pedig a nyár végére kijelenthető, hogy a budapesti idegenforgalom kapta a legnagyobb ütést a koronavírus-járványtól.

 

A legfrissebb adatok szerint júliusban a hazai szálláshelyekre közel 1,4 millió vendég érkezett, közülük 1,2 millió magyar volt. Az itthon nyaralók száma így júliusban 100 ezerrel meghaladta az egy évvel korábbit. Az 1,2 millió belföldi vendégből viszont csupán 31 ezer ment Budapestre, miközben a Balaton térségébe 504 ezren látogattak el.

A Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) júliusban elindította ugyan a Budapest visszavár! kampányát, de a kezdeményezés valószínűleg önmagában kevés lesz.

A kormány 150 milliárd forintot biztosít turisztikai fejlesztésekre. Ebből 83 milliárd forintot osztottak ki nagy kapacitású vidéki szállodák fejlesztésre, építésére, 60 milliárdot kisebb vidéki szálláshelyeknek, 5 milliárd forintos keretösszeggel írnak ki pályázatot a Balaton-parti kempingeknek, és több száz millió forint jut vidéki tourinform-irodáknak és idegenvezetőknek.

A 24.hu úgy tudja az MTÜ-től kapott információk alapján, hogy direkt támogatás a fővárosba nem érkezett, és vélhetően nem is fog.  A Budapesti Fesztivál- és Turisztikai Központ szerint pedig különösen indokolt lenne a budapesti vállalkozók támogatása, miután ők kerültek a legnehezebb helyzetbe, mert Budapest turizmusában kiemelkedő volt a külföldi vendégek aránya (85-90 százalék).

Repedni látszik a nemzetközi összefogás, a nagyhatalmak inkább saját maguk menedzselik az ellenanyag fejlesztést.