Gödöllő;gimnázium;Magyar Államkincstár;

- Palkovics tárcája szerint bármit mond az államkincstár, biztosított a gödöllői gimnázium támogatása

Harminc millió forintról gondolnak mást az állami szereplők, ha ez kiesne a büdzséjéből, az iskola kénytelen lenne bezárni kapuit.

A gödöllői Angol-Magyar Érdekeltségű Gimnázium és Szakgimnázium szakképzési feladatainak állami támogatása az Innovációs és Technológiai Minisztériummal (ITM) megkötött megállapodás alapján a korábbi évekhez hasonlóan a 2020/2021-es tanévre is teljes egészében biztosított – közölte megkeresésünkre az ITM, miután kedden lapunk is beszámolt arról, hogy az iskola főigazgatója bejelentette: az intézmény az állami támogatás csökkenése miatt megszűnik.

Galgóczi Ferenc főigazgató tegnap úgy nyilatkozott a Népszavának: a Magyar Államkincstár nem fogadta el az ITM-el kötött szerződést, így mintegy 30 millió forinttal csökkent volna az intézmény állami támogatása. Bár a gimnázium magániskola, tandíj nincs, így nem tudták volna kigazdálkodni a hiányzó összeget, ezért döntött az intézmény megszüntetése mellett.

Ugyanakkor a minisztérium szerint a támogatás mértéke idén az oktatók országos átlagban 30 százalékos béremelése miatt még emelkedett is. „Így a szakképzési feladatellátás el nem fogadásáról, annak finanszírozási hiányosságairól szóló igazgatói nyilatkozat a tárca szempontjából értelmezhetetlen” – írták.

Az iskola Facebook-oldalán augusztus 9-én arról is olvasni lehetett, hogy hamarosan technikummá válnak. Az ITM ezzel kapcsolatban azt írta: az intézmény elsősorban gimnáziumi képzést végzett, csak kis létszámmal látott el szakképzési feladatot, így nem alakult, nem is alakulhatott volna át technikummá.

Mindezzel kapcsolatban újból kerestük a főigazgatót, aki továbbra is azt állítja: az államkincstár döntése miatt nem kaphatnak támogatást. A technikummá alakulásról azt mondta, erről korábban kormányhivatali döntés született. Cikkünk megjelenését követően az ITM azonban ezt is cáfolta. „A jogszabály értelmében a fenntartó dönthetne a technikummá válásról, ilyen szándék esetén a Várda-Kids Nonprofit Kft.-nek a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatalnál kellett volna kezdeményeznie a nyilvántartásba vételt, de ez nem történt meg. Az átalakulás feltétele az, hogy a szakképzésben tanulók létszáma haladja meg a teljes tanulói létszám felét, a gödöllői intézmény esetében azonban ez nem teljesül. A kérdésben a fentieknek megfelelően kormányhivatali döntés sem született, nem is születhetett” – közölték.

Kerestük a Magyar Államkincstárat is, ahonnan azt közölték: bár az iskola fenntartója rendelkezik hatályos szakképzési megállapodással, de az nem az intézményben eddig oktatott szakképzésre vonatkozott. A megállapodást ugyan módosították, de az államkincstár szerint a fenntartó ezidáig nem kezdeményezte az új szakképzési megállapodásban szereplő képzésre vonatkozó támogatás igénylését.

Épp a rehabilitációs kezelésre készültek a páciensek.