Tudomány;agy;Elon Musk;

2020-08-31 11:11:00

Malacokon mutatta be Elon Musk, mire képes egy agyba ültetett okoseszköz (videó)

Az embereknél a fájdalmak, látászavarok ellen, valamint gerincvelő-sérülések esetén is segíthet a technológia a kifejlesztői szerint.

Az okostelefon és az emberi agy közötti elektronikus kapcsolat prototípusát péntek éjjel élő adásban mutatta be Elon Musk. A Neurolink cég műszerének prototípusa képes a neuronok és egy okostelefon közötti információ átadására. Az érme méretű eszközt a koponyában kell elhelyezni. A haj alatt megbújó apró hegen kívül semmilyen nyomot nem hagy – mondta Musk.

Az eszközt disznókba ültetve próbálták ki. A portál beszámolójából kiderült, az élő show a chipeltávolási művelet biztonságosságát volt hivatott igazolni. Még a kutatóknak sem volt ugyanis egyértelmű, hogy a készülék eltávolítása okoz-e maradandó károkat, ezért tesztelték disznókon a folyamatot. A bemutatott három malac különböző stádiumban vannak: Joyce-nak nem ültettek be semmit, Dorothynak volt implantátuma, amelyet később eltávolítottak, Gertrude koponyájában pedig már két hónapja van a készülék. Minden alkalommal, amikor a disznó megérintett valamit a testével, a képernyőn elektromos jelek tűntek fel. Egy futószalagon mozgó állat esetében a műszerből érkező információk alapján egy szoftver segítségével pontosan megállapítható, melyik végtagját fogja mozdítani az állat.

Musk szerint a technológia az embereknél alkalmazható lehet például a fájdalmak vagy látászavarok elleni küzdelemben, valamint gerincvelő-sérülések esetén is. Elképzelhető, hogy a jövőben a sérült idegszövetek a technológia segítségével áthidalhatóak lesznek, így a mozgásukban korlátozott emberek ismét járhatnak. Musk reményei szerint a készülék beavatkozásokat helyettesíthet: „Idővel gyakorlatilag mindenkinél kialakul valamilyen neurológiai betegség, ezért úgy gondoltuk, szükség van egy általános agyi eszközre, amely megbízható és megfizethető.” A hajszálnál körülbelül tízszer vékonyabb szálak összesen 1024 elektródával csatlakoznak a felszíni agykéreghez, így egyelőre az oda kapcsolódó érzékszervi problémákra jelenthet megoldást az eszköz, de a későbbi változatok akár a mélyebb rétegekbe, például a hippokampuszba is elérhetnek, amelynek károsodása felel az emlékezettel kapcsolatos betegségekért (például Alzheimer-kór), a depresszióért, a szorongásért vagy az epilepsziáért is – olvasható a Qubit cikkében.

A műszer agyba történő beültetésére a Neurolink kifejlesztett egy robotot. Az összeköttetés nélkül feltölthető eszköz Bluetooth-kapcsolat segítségével kommunikál egy telefonos applikációval. A készülék beültetését robot végzi majd, a tervek szerint önműködően, vagyis minden felhasználó el tudja végezni magának a teljes műveletet. A cég reményei szerint a különleges operáció költségei idővel néhány ezer dollárra csökkennek. Azt, hogy mikor válik elérhetővé az eljárás, nem közölték.