Színház- és Filmművészeti Egyetem;egyetemfoglalás;

2020-09-01 16:24:00

Vidnyánszkyék távozását követelik az egyetemfoglaló színművészetisek

Mindent visszaállítanának az egyetemen az erőltetett átalakítás előtti állapotra a hallgatók.

– Elutasítjuk az egyetem modellváltásáról szóló törvényt a jelenlegi formájában, a kuratórium és a felügyelőbizottság kinevezésének módját, egyben a kinevezett személyeket – fogalmazott L. Nagy Attila a Színház- és Filmművészeti Egyetem Vas utcai épületét megszálló hallgatók képviseletében. A tiltakozásuk rövidtávú célja, hogy fizikailag akadályozzák meg az egyetem fölé kinevezett Színház- és Filmművészetért Alapítvány vezetőségének, különösen Vidnyánszky Attilának az intézménybe való bejutását. - Követeljük jelenlegi kuratóriumi tagok lemondását - hangsúlyozták kedd délutáni közös nyilatkozatukban az elfoglalt épületnél.

A követeléseik lényege, hogy mindent állítsanak vissza az átalakítás előtti állapotra, az egyetemi Szenátus kapja vissza jogköreit, illetve hogy az állam ne vonuljon ki teljesen az egyetem fenntartásából.

A hallgatók kedden egy belső fórumon egyeztettek az egyetemfoglalás következő napjairól, ennek folyamatáról a későbbiekben adnak tájékoztatást.

– Azt szeretném, hogy ezek a fiatalok egy szabad országban élhessenek – mondta egy idős asszony, aki egy kisebb élelmiszercsomagot adott át a tiltakozóknak. Tucatszámra érkeztek a hasonló felajánlások: az egyetem előcsarnokában a sátrak és a fekvőhelyek mellett egyre halmozódik a hallgatók ellátmánya. Az SZFE előtt elhaladó autósok közül sokan dudálva vállaltak szolidaritást, de akadtak, akik indulatukkal kevésbé bírva Vidnyánszky Attilát, a Nemzeti Színház igazgatóját szidalmazták.

– Nem lesz szabadság ott, ahol nem tesznek érte, ahol nem hoznak áldozatot – mondta lapunknak Iványi Gábor lelkész, a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség vezetője, aki szimbolikusan egy palack bort és két cipót adott át az egyetemi hallgatóknak. A MET a közelmúltban ugyancsak érintettje volt a kormányzat oktatáspolitikai átalakításainak: a hátrányos helyzetű gyerekekkel foglalkozó iskoláik támogatását megfelezte az oktatási tárca, jövőre pedig teljesen fel is számolja azt. – Ez egy gaztett, rombolás – mondta az egyetemet és az egyház iskoláit érintő intézkedésekről Iványi. Hogy szerinte meddig tarthatnak ki a hallgatók, azt mondta, a tisztességes állapot kivívása érdekében "a jogszabályokat látványosan meg kell szegni és nem lehet annak megváltoztatásáig várni, a szabadságért való küzdelem nem lehetőség, hanem kötelesség".

A szorgalmi időszak hivatalosan egy hét múlva kezdődik, Csernai Mihály HÖK-elnök kedden a hvg.hu-nak azt mondta, a hallgatói önkormányzat szerint jó eséllyel addig ki is tartanának. Ha az egyetemet irányító kuratórium bejelentést tesz, a jogszabályok szerint a kerületi önkormányzatnak birtokvédelmi eljárás keretében 15 napos határidőn belül ki kell vizsgálnia az ügyet és határozatot hozni, vagyis a hallgatóknak a számukra kedvezőbb esetben is legfeljebb két hetük lenne a tiltakozásra úgy, hogy rendőrökkel ne távolíthassák el őket.