gyilkosság;per;Szlovákia;Ján Kuciak;

Szlovákia fekete napja

Bár voltak erre utaló jelek, a Kuciak-gyilkosság megrendelőjének felmentése sokkolta a szlovák közvéleményt. Döbbenten reagáltak a politikai szereplők is.

 „Sokkolt a bíróság ítélete és meg akarom érteni az indoklását. Tiszteletben tartom, de elvárom, hogy ne záruljon le az igazság keresése és folytatódjon a legfelsőbb bíróságon. Gondolok Ján és Martina szüleire, és sok erőt kívánok nekik ebben a nehéz pillanatban. Ők, és mi is valamennyien megérdemeljük, hogy lássuk mindazok felelősségre vonását, akik megrendelték a gyilkosságot és közvetítették a megrendelést" – így reagált a Facebookon Zuzana Caputova szlovák államfő arra, hogy a bazini Speciális Büntetőbíróság szenátusa felmentette Marián Kocnert és Alena Zsuzsovát a vád alól Ján Kuciak újságíró és menyasszonya, Martina Kušnírová meggyilkolása ügyében. A bíróság bűnösnek találta, és 25 év börtönbüntetésre ítélte Szabó Tamást, aki a vádirat szerint segédkezett a gyilkosság elkövetésében a már áprilisban jogerősen 23 évre ítélet Miroslav Marceknek. Kocner és Zsuzsová felmentését azzal indokolta a bíróság, hogy nincs bizonyíték arra, hogy elkövették azt a bűncselekményt, amivel vádolják őket. 

Mint ismert a szlovák oknyomozó újságírót, Jan Kučiakot és menyasszonyát, Martina Kušnirovat 2018 február 21-én otthonukban lőtték agyon. A gyilkosság egész Szlovákiát megrázta és átrendezte a politikai palettát is. Gyorsan kiderült, hogy a maffia oknyomozó munkájáért végezte ki az újságírót, ugyanakkor az is, hogy a kormány legmagasabb köreiig érnek el a maffia polip csápjai. A férfi, aki meghúzta a ravaszt, beismerte tettét, az ő együttműködése révén egyértelműen kiderült, hogy a milliárdos vállalkozó Marian Kocner volt a megrendelő, Zsuzsová pedig a gyilkosság kivitelezésének megszervezője. Az ügyben váltott telefonüzeneteik is nyilvánosságra kerültek, a bíróság mégsem talált elegendő bizonyítékot ellenük.

„Fekete napja ez a maffia elleni harcnak Szlovákiában, de egyáltalán nincs szó arról, hogy minden remény elveszett volna. Bizonyos jelek utaltak már rá, hogy gond lehet az ítélettel, mert először elhalasztották az ítélethirdetést, ami arra utalt, nincs egyetértés a tanács tagjai között. Mégis meglepő ez az ítélet, mert a bizonyítékok meggyőzőnek tűntek”, nyilatkozta a Népszavának Szalay Zoltán, író, újságíró, a Dennik N szlovák napilap munkatársa. A jogász végzettségű újságíró hangsúlyozta, hogy sajnos ez az ítélet tovább gyengítheti az embereknek az igazságszolgáltatásba vetett bizalmát, ami Szlovákiában az egyik legalacsonyabb az unióban. „Kocner ügye eleve nagyrészt arról szólt, hogy a bíróságok is a milliárdos zsebében voltak, vannak”, az elsőfokú ítélet ezt a látszatot erősíti. A felvidéki újságíró szerint egyelőre abban lehet bízni, hogy a Legfelsőbb Bíróságon más ítélet születik, erre esély lehet, mert első fokon sem volt egyhangú a tanács véleménye.

Döbbenten reagáltak a szlovákiai magyar pártok is az ítéletre.

"A mai ítélet joggal sokkolta a közvéleményt. Azokat az embereket, akik hónapokon át megtöltötték a tereket. Azokat az embereket, akik igazságos eljárást vártak. A specializált büntetőbíróság ma elítélte a gyilkost, de a gyilkosság megrendelésének két vádlottját felmentette. A fegyvert elsütő személy jogerős ítélete nem jelenthet megnyugvást Martina és Ján szüleinek. A társadalomnak sem, amely megérdemli, hogy kiderüljön az IGAZSÁG”, olvasható a Híd Facebookon közzétett állásfoglalásában.

Az MKP nyilatkozata szerint „megdöbbentő csapás az emberek igazságérzetére” az ítélet, amely az elkövetőket ugyan elítélte, de a vád által a gyilkosság megbízóiként megnevezett gyanúsítottakat felmentette. Igaz ugyan, hogy nem a bűncselekmény elkövetésének hiányát állapította meg a bíróság, hanem „csak" a bűncselekmény bizonyítottságának hiányát, a döntés így is sokkolóan hat a társadalomra, állapítja meg az MKP közleménye.