Tudomány;terápia;koronavírus;

2020-09-07 15:05:19

Magyar betegek kaphatják meg először a koronavírust igazán veszélyessé tevő citokinvihar elleni terápiát

A tervek szerint már az év végén alkalmazható lesz az a kezelés, amellyel nagy eséllyel meg lehet akadályozni a koronavírus következtében kialakuló túlzott immunreakciót.

Magyarországon kezdődhetnek meg annak a magyar fejlesztésű terápiának a klinikai vizsgálatai, amellyel nagy eséllyel meg lehet akadályozni a koronavírus által kiváltott túlzott immunreakciót, az úgynevezett citokinvihart és a nyomában kialakuló súlyos szervkárosodásokat. Az infúziós kezelést egy Amerikában élő magyar biológus immunológus, Baranyi Lajos fejlesztette ki, aki a Növekedés.hu-nak azt mondta, ha minden a tervek szerint halad, már ez év végére, vagy a jövő év elejére megkezdődhetnek a kezelések az új terápiával.

Baranyi Lajos szerint míg az új típusú koronavírust az emberek 80-85 százaléka tünetmentesen vagy enyhébb tünetekkel legyőzi, kisebb hányaduknál súlyos kétoldali tüdőgyulladás, vagy egyéb szervkárosodás lép fel. Ezt azonban nem a vírus, hanem az az abnormálisan erős immunválasz, az úgynevezett citokinvihar okozza, elsősorban az idősek és a krónikus betegek szervezetében. A citokinek egy öngerjesztő, visszafordíthatatlan folyamat során megakadályozzák az immunrendszer normális működését. A szervezet tulajdonképpen elveszíti az irányítást az egyébként rendkívül hatékony védekező mechanizmusa felett. 

Az immunológus által kifejlesztett hatóanyaggal kontroll alá vonható a citokinvihar. A terápia során infúzióval aktív peptideket, vagyis fehérjemolekulákat juttatnak a szervezetbe. Ezek nem mérgezőek, toxikus bomlástermékük sincs, néhány óra alatt elbomlanak, tehát nem terhelik az immunrendszert, de lefojtják annak túlaktiválódását. Mivel vírusfüggetlenek, nem tud kialakulni ki velük szemben rezisztencia.

Baranyi Lajos az Egyesült Államokban és Németországban is elindította a terápia szabadalmi eljárását, és megkezdte az egyeztetést a magyar gyógyszerhatósággal, hogy a klinikai vizsgálatokat már Magyarországon végezhesse el. Az immunológus azt mondta, várhatóan heteken belül megkezdődhetnek a készítmény preklinikai, illetve a klinikai vizsgálatai, Szegeden, illetve Budapesten. 

Az állatkísérleteket követően az egyéb humán gyógyszervizsgálatokhoz hasonlóan először ezt a készítményt is egészséges önkénteseken tesztelik majd, hogy megbizonyosodjanak arról, hogy semmilyen toxikus hatása nincs. A vizsgálatok második fázisában már betegek is megkaphatják a kezelést – kiegészítő terápiaként. Ha a kezelés beválik, magyar betegek juthatnak a világon elsőként az életmentő kezeléshez – hangsúlyozta a kutató, hozzátéve, a klinikai vizsgálatok harmadik fázisában már ezreken fogják tesztelni a hatékonyságot, várhatóan Európa-szerte.