A Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége vezetése 2020. szeptember 9-vel Róna Tamás munkaviszonyát felmondással megszüntette és a főrabbit felmentette a munkavégzés alól – jelentette be a MAZSIHISZ közleményében.
A vezetőség többségi döntése nyomán mentette fel a főrabbit Kunos Péter, a MAZSIHISZ-BZSH ügyvezető igazgatója.
Azt írták, hogy MAZSIHISZ vezetésének bizalma először 2019-ben ingott meg Róna Tamás iránt, amikor az ügyében összehívott, öttagú Bét Din (rabbikból álló zsidó vallási bíróság) elmarasztalta és figyelmeztetésben részesítette rabbihoz méltatlan vallási szabályszegések miatt.
Közölték, hogy a MAZSIHISZ által alkalmazott munkáltatói intézkedés indoka, hogy Róna Tamás „az elmúlt hetekben nagy nyilvánosság előtt súlyosan sértő és hazug állításokat tett a MAZSIHISZ munkájával és vezetésével kapcsolatban”.
A történteket követően Heisler András, a MAZSIHISZ elnöke kezdeményezte, hogy a szövetség világi vezetése és a főrabbik egy online tanácskozáson jövő héten tekintsék át az elmúlt hetek fejleményeit, és jelöljék ki azt az utat, amely segítheti a belső egység visszaállítását, a szövetség függetlenségének megtartását.
Róna Tamás a Magyar Nemzetnek nyilatkozott a történekről.
Hozzátette, hogy az Országos Rabbiképző Zsidó Egyetemen a közel húsz évvel ezelőtti rabbinikus dolgozatát az egyetem három oktatója – akik közül egyik sem rabbi és semmilyen rabbinikus vallási gyakorlattal nem rendelkezik – értékelte és plágiumnak találták.
Elmondása szerint a vezetés hétfő esti döntése után kedden a magyar neológ rabbikar minden egyes tagja kiállt mellette. Arra kérték az ügyvezető igazgatót és a MAZSIHISZ elnökét, hogy vonják vissza a döntésüket. Róna Tamást mégis felmentették. A volt főrabbi úgy véli, mindez a vallási törvényeikkel szembefordulva hozott döntés.