Jelentősen gyengült a forint ma délelőtt: a reggeli 360,5 forintról az euró ára egészen 363 forintig emelkedett, ilyen puhány a forint márciusban volt utoljára a legnagyobb leállások és bizonytalanság közepette.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) kedden tartja kamatdöntő ülését, ahol elvileg kamatot kellene emelni, hisz az augusztusban mért 3,9 százalékos infláció Európában a legnagyobb éves drágulási ütem. Az MNB – elvileg – a infláció elleni küzdelem letéteményese, így békeidőszakban nem lenne kérdés, hogy a keddi döntés kamatemelés lenne. Ám a GDP második negyedben 13,6 százalékkal esett, és gyors felpattanás is elmarad(t) a harmadik negyedévben – így optimistán nézve magyar gazdaság az idén 4,5-5,5 százalékkal csökkenhet. Egy kamatemelés azonban fékezné a kilábalást, ezért a keddi kamatdöntő ülés előtt nagy a piaci nyomás a forinton – nem lehet tudni, hogy az MNB követi-e a törvényben előírt feladatát, vagy elébe helyezi a gazdaság élénkítését.
Nemcsak a forintra, de a legnagyobb hazai bankra az OTP-re is rájár a rúd a tőzsdén: a múlt héten még 10 ezer forint felett kereskedtek a papírokkal, ma azonban 4,2 százalékos esés után 9590 forinton áll az árfolyam, sőt a nap elején 9500 alá is benézett a kurzus.
Az OTP az elmúlt hetekben is inkább a gyengülés fele hajlott, azonban a kormány hétvégi döntése - meghosszabbítják bizonyos esetekben a hiteltörlesztési moratóriumot – rúgta le az árfolyamot.
Orbán Viktor miniszterelnök hétvégi bejelentése szerint meghosszabbítják a háztartások számára nyújtott hitelmoratóriumot néhány társadalmi csoport esetében január elsejétől további hat hónapig: a gyermekes családok – akárhány gyereket is nevelnek –, a munkanélküliek, a nyugdíjasok és a közfoglalkoztatottak esetében. A vállalkozásoknak be kell jelenteniük, ha a moratóriumot meg akarják hosszabbítani. Ha a bevételük több mint 25 százalékkal csökkent, akkor meg fogják kapni a moratórium lehetőségét. Mivel jogszabály még nem jelent meg rengeteg fontos kérdés tisztázatlan – például azt sem lehet tudni, hogy a kormány kit tekint munkanélkülinek – így nem tudni mekkora ügyfél és hitelkört érint a moratórium hosszabbítása.
Az OTP és általában bankok ugyan az év első felében már tartalékoltak a várható veszteségekre, ám a mostani döntéssel még nem kalkulálhattak. Ráadásul a bankok nem kapnak semmilyen támogatást a kormánytól, így az egyre jobban nyúló moratórium költségei őket terheli – ezért is esik az árfolyam.