Operatív Törzs;koronavírus;COVID-19;Müller Cecília;

2020-09-23 11:39:56

Müller Cecília: a menyasszonytánc nem javallott, a maszk nem veszélyes hulladék és mindenhol ott a vírus

Jogos kérdés, hogy miképp adják be az influenzaoltást a telefonon rendelő házi orvosok.

A járványügyi adatok az elmúlt 24 órában több változást mutatnak – jelentette ki Müller Cecília az Operatív Törzs szerda délelőtti sajtótájékoztatóján.

Az országos tisztifőorvos megerősítette, hogy újabb 951 magyar állampolgárnál mutatták ki az új koronavírus-fertőzést (COVID-19), ezzel 20 450 főre nőtt a hazánkban beazonosított fertőzöttek száma. Meghalt 8 krónikus beteg, így az elhunytak száma 702 főre emelkedett. 

A nyolc új áldozat közül a legfiatalabb 48 éves, a legidősebb 69 éves volt. Főként szív- és érrendszeri, daganatos megbetegedésük volt, illetve cukorbetegségben szenvedtek.

86 embert gyógyultnak nyilvánítottak az elmúlt napon. Összesen 4644-en gyógyultak meg eddig, az aktív fertőzöttek száma pedig 15 104 fő. Kórházban 558 koronavírusos beteget ápolnak, közülük 35-en vannak lélegeztetőgépen.  

Hangsúlyozta hogy majdnem egy hete az ezret közelíti az új fertőzések száma, ami azt mutatja, hogy felszálló ágban van a járvány. Úgy fogalmazott, hogy nagyon nagy fegyelmezettséget kíván ez mindenki részéről. 

Kérte, hogy aki légúti tüneteket észlel magán, az ne menjen közösségbe, és ez a gyerekekre is vonatkozik.

Emlékeztetett arra, hogy bővül azoknak a tereknek a száma, ahol kötelező maszkot viselni. Emellett javasolt a maszk használata, ha bárhol sorban állunk, vagy liftben, taxiban vagyunk, illetve ha látogatóba megyünk valahova. A menyasszonytáncot nem javasolják most az esküvőkön. Ott is javasolják a maszk viselését, ahol a másfél méteres védőtávolság nem tartható.

Az országos tisztifőorvos ismét részletesen beszélt a helyes maszkhasználatról, illetve a kézfertőtlenítés jelentőségéről.

Az elmúlt napokban a karanténkötelezettség két hétről tíz napra csökkent a tünetmenteseknél, illetve a kontaktszemélyeknél. Ezt azzal indokolta, hogy rengeteg tapasztalat gyűlt össze a tavaszi első hullám óta, és a nemzetközi tapasztalatok is azt mutatják, hogy a tíz nap kellő biztonságot ad ahhoz, hogy egy fertőzött ne adja tovább a vírust, mivel öt-hat nap a lappangási idő.

Akit szoros kontaktszemélynek minősít a járványügyi hatóság, neki is tíz napra kell karanténba vonulnia. Ha tüneteket is mutat, értesítenie kell a háziorvosát, aki gondoskodik a laborvizsgálatról. 

Közölte, hogy Kásler Miklós emberi erőforrások minisztere arra kérte a kórházak főigazgatóit, hogy fegyelmezetten hajtsák végre a járvány megfékezéséhez szükséges intézkedéseket.

Már nem gócosan van jelen a járvány Magyarországon, hanem közösségi terjedés van, vagyis bárhol megjelenhet a fertőzés.

Az is cél, hogy maradjanak „tiszta kórházak”, ezért is hasznos a koncentrált ellátás. Kérte, ne lepődjön meg senki, hogy ha nem a területileg illetékes kórházba kerül, mivel a koronavírusos betegek ellátása kijelölt intézményekben zajlik.

Kiss Róbert alezredes elmondta, hogy folytatják a helyszíni ellenőrzéseket, így tavasz óta már több mint egymilliót végeztek. Jelenleg 26 749 hatósági karantén van az országban. Felhívta a figyelmet arra, hogy hat év fölött mindenki köteles maszkot viselni a tömegközlekedéskor, üzletekben, színházakban, könyvtárakban, mozikban, múzeumokban és egészségügyi intézményekben.

Újságírói kérdések: 

Tényszerű-e már a szennyvíz alapján a betegszám emelkedése? Müller Cecília elmondta, hogy a szennyvízben lévő örökítő anyagból egyfajta következtetést lehet levonni arról, hogy várható-e a fertőzöttek számának emelkedése, 7-10 nap múlva.

Az elhasznált maszkok veszélyes hulladéknak minősülnek. Arra a kérdésre, hogy kapnak-e ehhez segítséget az intézmények, Müller Cecília azt felelte, hogy a maszkokat is máshogy kell kezelni. A hétköznapokon általunk tömegközlekedéskor és máshol viselt maszkok nem minősülnek veszélyes hulladéknak, azokat ki lehet tenni zárt zacskóban a kommunális szemétbe. 

Kiss Róbert az esti 11 órás kötelező zárásról elmondta, hogy áru átvétele, zárás, illetve áru kifizetésének idejére még ott tartózkodhatnak a vendéglátóhelyek dolgozói az üzletekben. Ha ezt az indokot nem tudják igazolni, a rendőrség eljárást indíthat az üzlet ellen.

Az országos tisztifőorvos tájékoztatása szerint ugyan nem jellemző, de előfordul, hogy olyan fiatalok kerülnek lélegeztetőgépre, akik korábban egészségesek voltak.

A Népszava azt kérdezte, hogyan zajlik majd az influenzaoltás beadása, ha a háziorvosok most telefonon fogadják a betegeket. Müller Cecília azt válaszolta, hogy főleg telefonon, de személyesen is felkeresik a betegek háziorvosukat, ha vizsgálat nélkül nem állapítható meg a betegség forrása. Közölte, hogy az influenza elleni vakcinát ki fogják szállítani a háziorvosokhoz, és tájékoztatni fogják a lakosságot arról ha ezek már elérhetőek, várhatóan október második felében. Ennek beadásához szintén telefonos bejelentkezésre lesz majd szükség. 

Kiss Róbert önkéntes jogkövetésre kérte a lakosságot. Elmondása szerint egy tömegközlekedési jármű vezetője felszólíthatja az utast a maszk viselésére. Ha ennek az utas nem tesz eleget, akkor a sofőr rendőri intézkedést kérhet, a szabálysértőt pedig kizárhatják az utazásból.