kézilabda;vízilabda;olimpiai;

- Vizes arany, kézis könny: az olimpiai döntők napja

Ma húsz éve, hogy a pólósok és a női kézilabdások egymással párhuzamosan finálét játszottak Sydneyben.

A rendszerváltás óta rendezett olimpiák történetében páratlan volt a Sydney-ben napra pontosan húsz éve rendezett két finálé: egyszerre két csapatjátékban játszottak olimpiai döntőt a magyar válogatottak, mire a férfi vízilabdázók végeztek és besöpörték az aranyérmet, addigra a női kézilabdázók a 46. percben jártak és hat góllal vezettek. A többi történelem.

Minden keretszűkítés a szövetségi kapitány privilégiuma és egyben felelőssége is: az utazó csapatból az indulás előtti napokban kitenni a korábbi csapatkapitányt legalábbis merész elhatározás. Kemény Dénes azonban meglépte, s noha nyilvánosan soha nem indokolta, de a csapat nyilván tudta, hogy mi és miért történik. Vincze Balázs hiánya alighanem magukat a csapattársakat is meglepte, mert addig az irányító kulcsszerepe kikezdhetetlen volt. Az egy évvel korábban Firenzében nyert Európa-bajnoki arany csak a sokadik volt sikerei közül, kétszeres BL-győztesként, Szuperkupa-győztesként kihagyhatatlannak tűnt. Pláne, hogy tapasztalt is volt, ez lett volna a negyedik olimpiája, ami ebben a sportágban nem gyakori mutatvány.

Miután Kemény Dénes bejelentette döntését, szállóigeként kezdett terjedni az uszodában: „Nem a legjobb játékosok kellenek a legjobb csapathoz.”

A csoportmeccsek balul végződtek: a görög, holland és az amerikai válogatott legyőzése papírforma volt, bár utóbbi csak egyetlen találattal sikerült, azonban a csoportelsőséghez már két bravúrgyőzelem kellett volna: Jugoszlávia és Horvátország azonban egy-egy góllal jobb volt a válogatottnál. A csapat ekkor egy éjszakába nyúló „összetartáson” egy bárpultnál elemezte ki az addig történteket, Keménynek pedig utólag számoltak be róla, hogy arra jutottak: nem az elején, hanem a torna végén kell ütősen játszani, és az olimpia csak most kezdődött el...

A csoportban elért harmadik hely miatt az egyenes kieséses folytatásban Olaszország következett: gálával ért véget, Kásás a magyar válogatott góljainak felét lőtte a háromgólos győzelemmel végződött negyeddöntőben. Az elődöntő újra a jugoszlávokat sodorta a csapat útjába, a meccs hőse az addig kispados Szécsi Zoltán lett, aki 80 százalékos hatékonysággal védett. Az egy gólos siker után jöhetett az oroszok elleni finálé: nem patetikus leírni, mert igaz, ilyen döntőt sem játszottak még soha, hiszen az egyik fél lesöpörte a másikat a színről, nem volt egy súlycsoportban a két döntős. Benedek Tibor négy góljával 13-6-ra diadalmaskodott az együttes. A magyar vízilabda 24 évvel korábban, a Csapó-Faragó-féle aranycsapat révén nyert utoljára aranyérmet olimpián. Az utódok később ezt ráadásul még kétszer (Athén 2004, Peking 2008) megismételték.

A női kézilabda-válogatott a pólósok után negyedórával később kezdett a fináléban, és több mint 53 percig percig még nyerésre is állt. Hihetetlen erő volt a csapatban, amit a néhány nappal korábbi negyeddöntő és elődöntő káprázata is erősített. Kökény Beáék úgy nyertek Ausztria ellen, hogy négy perccel a vége előtt 25-21 volt oda… A lefújáskor csodálatos hajrával 25-25 állt az eredményjelzőn, majd a drámáig fajuló meccsen végül 28-27-re a Mocsai Lajos vezette válogatott győzött! Jöhetett az elődöntőben a világbajnoki címvédő Norvégia, és egy újabb csodálatos győzelem, 28-23 ide!

A dánokkal vívott döntőben 14 perccel a vége előtt hatgólos magyar előnynél (23-17-nél) időt kért az ellenfél. Ettől a perctől számítják az Érthetetlen Összeomlás Tételét, mert a dánok a hátralévő időt 14-4-re nyerték… 31-27 lett a vége az északiak javára, itthon a közbeszéd részévé vált a vereség. Igazságtalanul, mert ugyan valóban a lehető legrosszabbkor jött az egyetemes összeomlás, ám a csapat ezt megelőzően kétszer is csodával határos meccsen győzött. Mégsem ez, hanem a vereség égett bele a szurkolókba. De senki nem mondta, hogy a sport igazságos dolog volna.

Hősök és hősnőkA Sydney-ben olimpiai aranyérmet nyert vízilabda-válogatott névsora: Kósz Zoltán, Szécsi Zoltán (kapusok), Benedek Tibor, Biros Péter, Fodor Rajmund, Kásás Tamás, Kiss Gergő, Märcz Tamás, Molnár Tamás, Steinmetz Barnabás, Székely Bulcsú, Varga Zsolt, Vári Attila. Szövetségi kapitány: Kemény Dénes. A Sydney-ben olimpiai ezüstérmes magyar női kézilabda-válogatott névsora: Balogh Beatrix, Deli Rita, Farkas Ágnes, Farkas Andrea, Kántor Anikó, Kökény Beatrix, Kulcsár Anita, Lőwy Dóra, Nagy Anikó, Pádár Ildikó, Pálinger Katalin, Pigniczki Krisztina, Radulovics Bojana, Simics Judit, Siti Beáta. Szövetségi kapitány: Mocsai Lajos. Kapusedző: Rácz Marianne. 

A Molde ellen gól nélkül végződött mérkőzéssel az FTC bejutott a labdarúgó Bajnokok Ligája főtáblájára, amivel eddig közel 8 milliárd forint bevételhez jutott.