A kaposvári önkormányzat, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) és a református egyház között tárgyalások folynak arról, hogy a Szent István Egyetem (SZIE) és a Kaposvári Egyetem (KE) összeolvadásával létrejött intézmény szinte összes, a somogyi megyeszékhelyen működő kara a jövőben egyházi fenntartásba kerüljön - értesült a Népszava. Úgy tudjuk, a Kaposváron lévő négy kar - az agrár, a gazdasági, a pedagógiai és a művészeti - közül háromról tárgyalhatnak, mert az agrár biztosan marad a SZIE-n.
„Egyelőre nincs döntés az ön által felvetett ügyben” - írta rövid válaszában a Magyar Református Egyház zsinata, nem cáfolva információinkat. Az ITM érdeklődésünkre szintén ezt közölte: "a kaposvári karok egyházi fenntartásba adására vonatkozó döntés nem született". A minisztérium hangsúlyozta ugyanakkor, a kormány minden olyan kezdeményezést támogat, ami a magyar egyetemek fejlesztését, az oktatás színvonalának növelését szolgálja. Szerintük a Szent István Egyetem és a Kaposvári Egyetem összeolvadásával létrejött intézmény célja a hazai agrárképzés megújítása, nemzetközi versenyképességének növelése. Hozzátették, a kaposvári felsőoktatás teljes, sokszínű képzési kínálata az összevonást követően is megmarad.
Kerestük az önkormányzatot is, többek között arra kérdeztünk rá, ha valóban annyira fontos, hogy a SZIE-től független egyetem működjön a városban, a kaposvári vezetés miért nem állt ki és lobbizott tavasszal, még az összeolvadás előtt a Kaposvári Egyetem függetlensége mellett, s miért mondta akkor Szita Károly, hogy hatalmas lehetőség és fejlődés előtt áll az összeolvadással a KE, ám nem kaptunk választ a kérdéseinkre.
Mint arról lapunkban beszámoltunk, a kormánypárti kétharmad május közepén megszavazta a felsőoktatási törvény módosítását, mely többek között arról rendelkezett, hogy a Kaposvári Egyetem egyesül a Szent István Egyetemmel, valamint a Pannon Egyetem keszthelyi Georgikon Karával és az Eszterházy Egyetem gyöngyösi Károly Róbert campusával, majd az így létrejött új universitas 2021. január elsejével alapítványi fenntartásba kerül.
Már a törvényjavaslat benyújtása komoly vihart kavart a somogyi megyeszékhelyen: a kaposvári ellenzék petíciót indított az önálló, az idén éppen 20 éves egyetem megmentéséért, közös nyilatkozatot is kiadtak, melyben felszólították a város fideszes országgyűlési képviselőjét, illetve Szita Károly kormánypárti polgármestert, lobbizzanak a KE önállóságáért. Gelencsér Attila erejéből egy halovány látszatkísérletre futotta az ügyben: módosítóindítványt terjesztett be a törvényjavaslathoz, hogy a SZIE-nek két központja legyen, s abból az egyik Kaposvár. Ötlete már a bizottsági szakban elbukott, még frakciótársai sem támogatták, s végül a parlamenti voksoláson Gelencsér meg is szavazta a KE beolvasztását.
Szita Károly, aki korábban többször úgy nyilatkozott, Kaposvár nem létezhet a Kaposvári Egyetem nélkül, sokáig hallgatott az ügyben, aztán – ahogyan arról a helyi hírblog, a Kapos-t anno beszámolt – kijelentette, „józan ésszel belátható, hogy a kettő több mint egy”, s hogy így az „összefogással kelet-európai mércével is komoly” intézmény jön létre. Ugyanerről beszélt – ahogyan azt a Népszava korábban megírta – a KE dolgozóinak júniusi fórumán Gyuricza Csaba, a SZIE új rektora, aki állította, mind a négy – az agrár, a gazdasági, a pedagógiai és a művészeti - kar megmarad Kaposváron, hiszen az agrár-felsőoktatás jól megfér más területekkel, adott esetben kiegészítik egymást, ráadásul a kaposvári campus komoly önállóságot kap majd.