Cigicsikkmentes október címmel országos figyelemfelkeltő és kihívással egybekötött hónapot hirdetett a környezet megóvásával foglalkozó JÖN Alapítvány. Mint a közleményükben írták, sokan nem is tudnak a buszmegállókban, a vasúti peronokon, sőt a természetben is gyakran eldobott cigarettacsikkek környezetkárosító hatásairól:
Az egy hónapos esemény célja felhívni a figyelmet a dohányzás következtében keletkező hulladékok környezetszennyező hatására és tájékoztatni ezek környezettudatos elhelyezésének módjairól. Az akcióval a dohányzók azon tömegeit szeretnék megszólítani, akik rendszeresen vagy alkalmanként eldobják vagy elhagyják a cigarettájuk csikkjét.
A környezetvédelmi alapítvány először 2019 februárjában hirdette meg ismeretterjesztő kampányát. Úgy tartják, egy új szokás beidegződéséhez nagyjából egy hónapra van szükség, ezért is 30+1 napos az októberi kihívás. A szervezők remélik, az idei kihívás még több embert ösztönöz tettre is, hogy élhetőbb, tisztább és környezettudatosabb országban élhessünk.
Veszélyes és kitartó ember alkotta hulladék
A cigarettacsikkeknél nincs kitartóbb ember alkotta szennyeződés a Földön, leginkább azért, mert rengeteg van belőlük, és nagyon kicsik, ezért nehéz őket összegyűjteni – írta a NRGReport. A műanyagokra már sokan figyelnek, szelektíven gyűjtik, de a cigarettacsikkeket legtöbbször eldobják és mivel kicsik, könnyen jutnak a csatornarendszerbe, onnan pedig a természetes vizekbe.
Évek óta a cigarettacsikkek a leggyakoribb talált hulladékok az Ocean Conservancy éves tengerparti tisztításában. A 2018-as kampányban közel 2,4 milliót találtak a vizsgált partszakaszokon, műanyag szívószálból „mindössze” 630 ezret gyűjtöttek az önkéntesek.
Évente több mint 5,5 billió szál cigarettát gyártanak világszerte, a Cigarettaszennyezés Projekt szerint ezeknek 98 százaléka tartalmaz cellulóz-acetátot, ami egy nagyon lassan, évtizedek alatt lebomló vegyület, ráadásul kifejezetten mérgező a környezetére. A csikkek nikotint, nehézfémeket és más, a természetet mérgező anyagokat is tartalmaznak. Statisztikák szerint több billió azoknak a cigarettafiltereknek a száma, amelyeket végül nem égetnek el a használói, és ezek harmada végzi csak a szemétben, a maradékot elszórják.
A cigarettagyártók tisztában vannak a problémával, és igyekeznek kampányokkal és különböző más eszközökkel megállítani a szemetelés problémáját. Ez azért sem könnyű, mert sokan nem is tudják, hogy az eldobással rosszat csinálnak, sőt azt gondolják, a csikkek lebomlanak.