kistelepülések;koronavírus;

2020-10-04 15:04:00

Maszk mögé rejtőzik a vidék

A kistelepülések mindennapi életét is átírta a koronavírus, de a falusiak, mivel jellemzően mindenki ismer mindenkit,­ felelősségteljesebbek, s fegyelmezettebben tartják be a járványügyi előírásokat.

– A tököm tele van a maszkkal! Hogyan áruljak benne?! – csattan fel a mernyei Coop-bolt előtt ruhákat árusító, középkorú asszony, majd fotósunkat meglátva besiet a boltba, s egy egyszer használatos orvosi maszkkal a kezében tér vissza. – Tényleg azt hiszik, én fogom megfertőzni a fél falut? – dühöng tovább, ám azért eltakarja az arcát.

Az 1300 fős somogyi település boltjában viszont senkit sem kell figyelmeztetni a kötelező maszkviselésre: noha a koronavírus-járvány eddig még nem érintette meg a falut, a helyiek fegyelmezetten betartják az előírásokat.

– Már az ajtóban felveszi mindenki a maszkot, aki pedig otthon felejtette, gyorsan vesz egyet – állítja a pénztárosnő. – Egy-egy fiatalra kell csak rászólni, de ők is csak tessék-lássék ellenkeznek, mert itt ismer mindenki mindenkit, s hamar híre megy, ha valaki hülyén viselkedik.

Aztán hozzáteszi: ha nincs is fertőzött Mernyén, azért érződik a járvány, óvatosabbak lettek a helyiek, például nem ülnek azonnal buszra vagy kocsiba, s indulnak a 17 kilométerre fekvő Kaposvárra, ha vásárolhatnékjuk támad, hanem beérik az eddig kevésbé használt helyi boltokkal.

– Érezhetően megnőtt a forgalmunk – folytatja a pénztárosnő –, s olyan termékeket is itt vesznek meg, amikért korábban bementek a városba, mert a diszkontokban vagy a hipermarketekben olcsóbb.

– Igazából minden olcsóbb Kaposban – jegyzi meg Marika néni, aki eddig hetente egyszer a vejével ment nagybevásárlásra a megyeszékhelyre –, de 72 évesen nem akarom kísérteni a sorsot. Itt azért nincs olyan tömeg, kevesebb az esélye, hogy megfertőződöm.

A gyógyszertár előtt várakozók is komoly meglepetést okoznának egy nagyobb településen: miután az épületbe egyszerre csak néhányan mehetnek be, kint vagy féltucatnyian várakoznak – mindannyian maszkban, megfelelő távolságra egymástól.

– Mindenki ismerőse a másiknak, emiatt talán nagyobb a felelősségtudat, jobban figyelnek egymásra az emberek – indokolja a szokatlan fegyelmezettséget egy fiatalasszony. – Ha egy közösségben mindenki betartja a szabályokat, elkerülhető a baj.

Persze azért a faluhelyen élők meg is szenvedik a járvány miatt elrendelt megszorításokat. A megszokott programok elmaradnak, a közösségi helyek kiürültek. A kocsmában ugyan az este 11 órai kötelező zárás nem hozott változást, hiszen 9-kor amúgy is lehúzzák a rolót, de ahogy rosszabb az idő, csökken a forgalom, sokan ugyanis a teraszról nem akarnak bemenni zárt helyre.

– A nyugdíjasaink is megszenvedik, hogy bár nyitva a könyvtárnak is otthont adó közösségi hely, de elmaradnak a szokásos rendezvények, s a megszokott, délelőtti összeülős beszélgetések is – jelenti ki Jáger Róbert polgármester. – ­Emiatt­ sokkal több a dolguk a szociális dolgo­zóinknak és a falugondnoknak, hiszen olyan idősekhez is el kell járniuk segíteni, akik eddig nem igényelték, most viszont félnek, hogy megfertőződnek. Próbálunk segíteni, hogy ne unatkozzanak, például rendszeresen viszünk ki nekik könyveket, igaz, ez nem kompenzálja a társas programokat.

Várdán már az elvi lehetősége sincs meg az összejárásnak, Varga András polgármester bezáratta a könyvárat, s a faluház kiállításai, valamint a Szász Endre-kúria is csak egyéni látogatókat fogad. A faluban kontaktszemélyként már többen karanténba kerültek, így a helyiek meglehetősen tartózkodóak egymással, még arra is figyelnek, ki megy be a boltba. Az önkormányzat próbál segíteni, a település forgalmasabb helyeire kézfertőtlenítőket tettek ki, az időseknek bevásárolnak, ám látványosan elnéptelenedettebbnek tűnik a település, mint vírusmentes időkben. Várdáról sokan járnak Kaposvárra dolgozni, már csak ezért is óvatosabbak egymással a helyiek: ki tudja, mit hoznak haza a városból.

A somogygesztieknek is Kaposvár ad munkahelyet, a buszra csak maszkban lehet felszállni, s senki sem tudott olyan esetet felidézni, hogy ebből probléma lett volna.

– A hivatalba és a boltba is felveszik – állítja a településen kempinget üzemeltető Németh Melinda. – Egyelőre mindenki hordja a maszkot, de láthatóan unják az emberek. Itt tavasszal és most sem volt még fertőzött, így kicsit távolinak érzik a vírust, s túl nagynak a felhajtást körülötte.

Ettől függetlenül azért ösztönösen is óvatosabbak a gesztiek is: a boltok, de elsősorban a mozgó bolt forgalma látványosan megnőtt. Utóbbinál ugyanis elég csak a kapuba kiállni, s csak a sofőr-eladóval kell érintkezni.

– És maszk sem kell, mint nálam – jegyzi meg az egyik normál boltot működtető Buzsáki Máté. – Engem személy szerint nem zavarna, ha fedetlen arccal jönne be valaki, de megbüntetnek, így mindenkitől megkövetelem. Ha nincs nála, vehet itt is. De láthatóan addig nem érdekli az embereket a vírus, amíg a faluban nem lesz fertőzött.

Az idősek persze Gesztiben is nehezebben mozdulnak, így a szociális gondozóra itt is nagyobb teher hárul, ráadásul az önkormányzat elővigyázatosságból az idősek napi rendezvényeit is lefújta, így a helyi szépkorúak jellemzően a négy fal között próbálják kibekkelni a járványidőszakot.

– Mondjuk, ebben nem hozott nagy változást a vírus – mondja egy, a futárszolgálatra váró fiatal. – Eddig sem volt semmi a faluban, most sincs. Csak most van indok hozzá…