Anglia;róka;vadászat;

A rókavadászat eredeti formája szerint lóháton történik a hajtás kutyafalka segítségével

- Tilos, mégis űzik: folytatódik a kopófalkákkal űzött hajtóvadászat az Egyesült Királyságban

A 2004-es törvényen kívül helyezése óta és ellenére is folytatódik az „úri” vidéki szabadidős tevékenység.

Az Egyesült Királyságban visszatérő politikai viták tárgya a kopófalkákkal űzött hajtóvadászat. 1997 és 2004 között bőven volt idejük a rókavadászoknak arra, hogy lélekben felkészüljenek szenvedélyük törvényen kívül helyezésére, hiszen már a Munkáspárt választási győzelme előtt programjának fontos részét képezte e véres sportág betiltása. Végül Tony Blair nem siette el a dolgot: mire a törvényjavaslat a parlament elé került, mindkét tábornak bőven volt lehetősége álláspontja népszerűsítésére és ezt demonstrációk, hirdetések, plakátok formájában meg is tette. Ahogy az várható volt, a széles tömegek által is kegyetlennek minősített hobby száműzését 387-en támogatták és 174 képviselő vetette el. 

A hosszú évek során az Egyesült Királyságban működő sok száz vadásztársaság zöme követte a törvény utasításait, azaz hivatalosan csak kutyakiképzés céljából, illetve nyomkövetés gyakorlása során tartottak próbahajtásokat, de tiltott akciókról, melyek során sok száz vörös róka szenvedett véres halált, mindig is érkeztek hírek. A 2004-es törvény ugyanis joghézagokat is tartalmazott. Míg a kutyákkal folytatott hajtóvadászat tilos, arra lehet használni a kopókat, hogy „kifüstöljék” a rókát, ami azután ragadozó madarak áldozatává válhat.

Különös módon éppen az alapvetően szelíd lelkűnek látszó Theresa May, egy anglikán lelkész lánya volt az, aki 2017-es választási kampánya keretében kijelentette, személy szerint támogatja a vadászatot és szívesen adna lehetőséget a parlamentnek, hogy felülvizsgálja a 2004-es törvényt. Elődje, a vidéki életbe, sőt vadászatokba beépült David Cameron csak fontolgatta a megosztó téma napirendre tűzését, de végül úgy látta, nincs esélye a változást lehetővé tévő szavazati többség megszerzésére.

A törvényt körülvevő ellentmondások dacára a rókavadászati társaságok száma az elmúlt évben megszaporodott, jelenleg 176 aktív terelővadászati egyesület működik Angliában és Wales-ben, további tíz pedig Skóciában. Míg az állatvédők ismételten fellépnek a tiltás tömeges megszegésével szemben, maguk a vadásztársaságok azt állítják, hogy „mesterségesen” kialakított, „szagosított” nyompályákat követnek. A regionális elektronikus hírforrás, az Argus információja szerint csak a legutóbbi vadászati szezonban hétszáz rókavadászati incidensről érkezett bejelentés a lakosságtól az állatok küzdelmével vagy megölésével kapcsolatos sportok elleni szövetség bizalmas telefonvonalára.

Az állatvédők nagy várakozással néznek az állatok jólétét biztosító, súlyos szankciókat tartalmazó új törvényelőterjesztés elé, amit a tervek szerint október 23-án vitatnak meg. Ennek elfogadása esetén a legkíméletlenebb elkövetőkre a jelenlegi hat hónappal szemben öt évig terjedő börtönbüntetés várna.  

Csalódott állatvédőkAz állatvédők is azok sorába tartoznak, akiknek Boris Johnson csalódás okoz. Első kormányfői beszédében még külön kiemelte, mennyire fontos számára az állatok sorsa, de a koronavírus-járvány menedzselése során kizárta, hogy gyermekek két ötös csoportban focizzanak egymással, miközben fegyveres vadászok akár harmincfős alakulatban is hódolhatnak kedvtelésüknek. Ami pedig megbocsáthatatlannak tűnik a pandémiával járó recesszió közepette, az a hír, hogy a shropshire-i megyei önkormányzat 50 ezer font közpénzzel (20 millió forint) segítette ki megszorult rókavadászok egy csoportját.
,,Lex erdélyi kopó”Magyarországon a jövőben erdélyi kopóval is lehetne terelővadászatot – vagy ahogyan a köznyelvben nevezik: hajtóvadászatot – tartani, ha az Országgyűlés elfogadja Simicskó István kereszténydemokrata frakcióvezető törvénymódosító javaslatát. Eddig ugyanis a törvény szerint a vadászat rendjének megsértésének minősült, ha 45 centimétert meghaladó marmagasságú kutyával végeztek terelővadászatot.

A két amerikai és egy brit tudós egyenlő arányban részesül a 10 millió svéd korona, azaz nagyjából 342,2 millió forintos jutalomban.