Az Egyesült Királyságban visszatérő politikai viták tárgya a kopófalkákkal űzött hajtóvadászat. 1997 és 2004 között bőven volt idejük a rókavadászoknak arra, hogy lélekben felkészüljenek szenvedélyük törvényen kívül helyezésére, hiszen már a Munkáspárt választási győzelme előtt programjának fontos részét képezte e véres sportág betiltása. Végül Tony Blair nem siette el a dolgot: mire a törvényjavaslat a parlament elé került, mindkét tábornak bőven volt lehetősége álláspontja népszerűsítésére és ezt demonstrációk, hirdetések, plakátok formájában meg is tette. Ahogy az várható volt, a széles tömegek által is kegyetlennek minősített hobby száműzését 387-en támogatták és 174 képviselő vetette el.
A hosszú évek során az Egyesült Királyságban működő sok száz vadásztársaság zöme követte a törvény utasításait, azaz hivatalosan csak kutyakiképzés céljából, illetve nyomkövetés gyakorlása során tartottak próbahajtásokat, de tiltott akciókról, melyek során sok száz vörös róka szenvedett véres halált, mindig is érkeztek hírek. A 2004-es törvény ugyanis joghézagokat is tartalmazott. Míg a kutyákkal folytatott hajtóvadászat tilos, arra lehet használni a kopókat, hogy „kifüstöljék” a rókát, ami azután ragadozó madarak áldozatává válhat.
Különös módon éppen az alapvetően szelíd lelkűnek látszó Theresa May, egy anglikán lelkész lánya volt az, aki 2017-es választási kampánya keretében kijelentette, személy szerint támogatja a vadászatot és szívesen adna lehetőséget a parlamentnek, hogy felülvizsgálja a 2004-es törvényt. Elődje, a vidéki életbe, sőt vadászatokba beépült David Cameron csak fontolgatta a megosztó téma napirendre tűzését, de végül úgy látta, nincs esélye a változást lehetővé tévő szavazati többség megszerzésére.
A törvényt körülvevő ellentmondások dacára a rókavadászati társaságok száma az elmúlt évben megszaporodott, jelenleg 176 aktív terelővadászati egyesület működik Angliában és Wales-ben, további tíz pedig Skóciában. Míg az állatvédők ismételten fellépnek a tiltás tömeges megszegésével szemben, maguk a vadásztársaságok azt állítják, hogy „mesterségesen” kialakított, „szagosított” nyompályákat követnek. A regionális elektronikus hírforrás, az Argus információja szerint csak a legutóbbi vadászati szezonban hétszáz rókavadászati incidensről érkezett bejelentés a lakosságtól az állatok küzdelmével vagy megölésével kapcsolatos sportok elleni szövetség bizalmas telefonvonalára.
Az állatvédők nagy várakozással néznek az állatok jólétét biztosító, súlyos szankciókat tartalmazó új törvényelőterjesztés elé, amit a tervek szerint október 23-án vitatnak meg. Ennek elfogadása esetén a legkíméletlenebb elkövetőkre a jelenlegi hat hónappal szemben öt évig terjedő börtönbüntetés várna.